Tipy a odporúčania

10 benefitov prečo zaradiť arašidy do svojho jedálnička

benefity-arasidy-ucinky-bestbody.sk

Arašidy a ich 10 benefitov pre tvoju diétu

Prinášame Vám užitočný  článok a odhalenie 10-tich benefitov prečo zaradiť arašidy do jedálnička. Arašidy sú bohatým zdrojom energie, bielkovín, zdravých tukov  a obsahujú aj celý rad vitamínov a minerálov.Tu je 10 dôvodov, prečo si držať túto malú pochúťku vždy po ruke.

1. Vysoký obsah proteínov

Už jedna porcia (približne 28 g) arašidového masla Vám poskytne 8,5 g bielkovín, čo je na tak malý ,,snack´´ úctyhodné číslo.

2. Dobrý zdroj niacínu (B3)

Arašidy obsahujú dôležitú zložku z celého spektra B-vitamínov, niacín. Ten je súčasťou enzýmov podieľajúcich sa na metabolizme sacharidov, mastných kyselín a aminokyselín. Ďalej reguluje energetický metabolizmus, syntézu hormónov (inzulín, rastový hormón), prispieva k znižovaniu tvorby cholesterolu a triglyceridov. 28 g porcia arašidového masla Vám poskytne približne 15 % odporúčanej dennej dávky niacínu.

3. Pocit nasýtenia

Vysoký obsah proteínovvlákniny zabezpečí oddialenie pocitu hladu na dlhšiu dobu.

4. Chráni tvoje bunky pred poškodením

Neprehliadnuteľnou zložkou arašidov je takisto vitamín E. Jeho antioxidačné vlastnosti sprostredkúvajú ochranu bunkových štruktúr pred voľnými radikálmi. Tie sú produkované či už našim metabolizmom (napr. oxidácia mastných kyselín z tukov) alebo ich nadmernú produkciu indukujú rôzne stresové faktory prostredia (rôzne typy žiarenia, fajčenie, výfukové plyny, nedostatok kyslíka, samotný stres). Viac o vitamíne E sa dozviete v našom článku: Poznáte účinky vitamínu E?

5. Vláknina nikdy nechutila tak dobre

Arašidy sú veľmi dobrým zdrojom vlákniny. 28 g arašidového masla Vám dodá až 10 % odporúčanej dennej dávky vlákniny, ktorej príjem je v dnešnej dobe na veľmi nízkej úrovni.

6. Žiadne prázdne kalórie

Aj keď sú arašidy výrazne kalorická potravina, nemusíte mať strach, že by Vám neposkytli dostatok živín. Prítomnosti prázdnych kalórii, ktoré sa nachádzajú napr. v alkohole a rafinovanom cukre, sa u arašidov naozaj nemusíte obávať.

7. Benefit pre tvoje kosti

Odporúčaná denná dávka horčíka sa pohybuje od 310 mg do 420mg. Príjem horčíka v dnešnej populácii výrazne klesá, s čím sú spojené aj komplikácie týkajúce sa hlavne zdravia a výživy kostí. V probléme s nedostatočným príjmom horčíka Vám určite pomôžu práve arašidy alebo arašidové maslo, ktoré v jednej porcii obsahuje až 50 mg tohto esenciálneho minerálu.

8. Rýchly a výživný ,,snackˮ

Arašidy sú často súčasťou rôznych orieškových mixov, ktoré spolu so sušeným ovocím alebo horkou čokoládou rýchlo potešia Vaše chuťové bunky. A čo je najdôležitejšie hlavne zdravo. Ale ako s väčšinami snackov treba aj s arašidmi narábať opatrne predsa sú to stále kaloricky nabité tuky.

9. Zdroj mangánu

Excelentným zdrojom mangánu je arašidové maslo. Mangán napomáha pri pálení tukov, chráni nás pred osteoporózou, vysokým krvným tlakom, anémiou a cukrovkou.

10. Sú jednoducho vynikajúce

Zdroj: www.menshealth.com