Zdravie a zdravá výživa

Spirulina a jej zdravotné benefetivy

spirulina-bestbody.sk

Spirulina patrí medzi najobľúbenejšie doplnky na svete. Je plná rôznych výživných látok a antioxidantov, ktoré môžu prispieť k zdravému telu a mozgu. Prinášame vám 10 zdravotných benefitov spiruliny založených na výskume.

1. Spirulina má extrémne vysoký obsah živín

Spirulina je organizmus, ktorý rastie v sladkej ale aj v slanej vode. Je to druh cyanobaktérie, čo je vlastne rodina jednobunkových mikróbov, ktoré sa často označujú ako modrozelené riasy. Rovnako ako rastliny, aj cyanobaktérie vedia produkovať energiu zo slnečného žiarenia prostredníctvom procesu nazývaného fotosyntéza.

Spirulina bola konzumovaná starými Aztékmi, ale znova sa stala populárnou, keď NASA predniesla, že by sa mohla pestovať vo vesmíre pre austronautov. Štandardná denná dávka spiruliny je 1-3 gramy.

Táto malá riasa je nabitá živinami. Jedna polievková lyžica (7 gramov) sušeného spirulínového prášku priemerne obsahuje:

  • Bielkoviny: 4 gramy
  • Vitamín B1 (thiamín): 11% ODD (odporúčanej dennej dávky)
  • Vitamín B2 (riboflavín): 15% ODD
  • Vitamín B3 (niacín): 4% ODD
  • Meď: 21% ODD
  • Železo: 11% ODD
  • Taktiež obsahuje decentné množstvo magnézia, draslíka a mangánu a malé množstvá takmer každej ďalšej živiny, ktorú potrebujete.

Okrem toho, rovnaké množstvo obsahuje iba 20 kalórií a 1,7 gramu stráviteľných sacharidov. Spirulina môže byť najvýživnejšou potravinou na planéte. Polievková lyžica (7 gramov) spiruliny poskytuje malé množstvo tuku – približne 1 gram, vrátane mastných kyselín omega-6 a omega-3 v pomere približne 1,5:1,0.

Kvalita bielkovín v spiruline sa považuje za vynikajúcu, porovnateľnú s vajíčkami. Poskytuje nám všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré potrebujeme.

Tiež sa často tvrdí, že spirulina obsahuje vitamín B12, čo nie je správne tvrdenie. Má v sebe pseudovitamín B12, ktorý sa nepreukázal ako účinny u ľudí.

Zhrnutie:  Spirulina je druh modrozelenej riasy, ktorá rastie v sladkej aj slanej vode. Je jednou z nutrične najbohatších potravín na Zemi.

2. Má silné antioxidačné a protizápalové účinky

Oxidačné poškodenie môže narušiť štruktúru vašej DNA a bunky. Toto poškodenie môže viesť k chronickému zápalu, ktorý prispieva k rakovine a iným chorobám. Spirulina je fantastickým zdrojom antioxidantov, ktoré môžu chrániť pred oxidačným poškodením.

Jej hlavná aktívna zložka sa nazýva fykocyanín. Táto antioxidačná látka tiež dáva spriruline jedinečnú modro-zelenú farbu. Fykocyanín dokáže bojovať proti voľným radikálom a inhibovať produkciu molekúl iniciujúcich zápal, vďaka čomu poskytuje pôsobivé antioxidačné a protizápalové účinky.

Zhrnutie: Fykocyanín je hlavnou aktívnou zložkou spiruliny. Má silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

3. Dokáže znižovať hladiny triglyceridov a zlého LDL cholesterolu

Srdcové ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtia na svete. Mnoho rizikových faktorov je spojených so zvýšeným rizikom srdcových chorôb. Ako sa ukázalo, spirulina pozitívne ovplyvňuje mnohé z týchto faktorov. Napríklad môže znížiť celkový cholesterol LDL (tzv. zlý cholesterol) a triglyceridy, za súčasného zvýšenia HDL cholesterolu (tzv. dobrého cholesterolu).

V štúdii, ktorej sa zúčastnilo 25 ľudí s cukrovkou typu 2, 2 gramy spiruliny denne výrazne zlepšili ich hodnoty.

Ďalšia štúdia na ľuďoch s vysokými hladinami cholesterolu zistila, že 1 gram spiruliny denne znížil triglyceridy o 16,3% a tzv. zlý LDL cholesterol o 10,1%.

Zhrnutie:  Štúdie ukazujú, že spirulina dokáže znížiť hladiny triglyceridov a tzv. zlého cholesterolu a zároveň môže zvyšovať tzv. dobrý HDL cholesterol.

4. Chráni LDL (zlý cholesterol) pred oxidáciou

Tukové štruktúry vo vašom tele sú náchylné na oxidačné poškodenie, čo je známe ako peroxidácia lipidov, kľúčový faktor mnohých závažných chorôb.

Napríklad jedným z kľúčových krokov pri rozvoji srdcových ochorení je oxidácia zlého LDL cholesterolu. Je zaujímavé, že antioxidanty v spiruline sa zdajú byť zvlášť účinné pri znižovaní peroxidácie lipidov u ľudí aj u zvierat.

 V štúdii, ktorej bolo 37 ľudí s cukrovkou typu 2, 8 gramov spiruliny významne znížilo ukazovatele oxidačného poškodenia. Tiež zvýšilo hladiny antioxidačných enzýmov v krvi.

Zhrnutie:  Tukové štruktúry vo vašom tele oxidujú, čo vedie k progresii mnohých ochorení. Antioxdianty v spiruline tomu ale môžu zabrániť.

5. Spirulina môže mať protirakovinové účinky

Niektoré dôkazy naznačujú, že spirulina má protirakovinové vlastnosti. Výskum na zvieratách naznačuje, že môže znížiť vyskyt rakoviny a veľkosť nádoru.

Účinky spiruliny na rakovinu ústnej dutiny alebo rakovinu úst boli dobre študované. Jedna štúdia skúmala 87 ľudí z Indie s prekanceróznymi léziami v ústach, nazývanými orálna submukózna fibróza (OSMF). Medzi tými, ktorí užívali 1 gram spiruliny denne po dobu jedného roka, 45% zaznamenalo zmiznutie lézií, v porovnaní iba so 7% v kontrolnej skupine. Keď títo ľudia prestali s užívaním spiruliny, takmer polovici z nich sa počas nasledujúceho roka vyvinuli lézie znova.

V ďalšej štúdii so 40 jedincami s léziami OSMF, 1 gram spiruliny denne viedol k väčšiemu zlepšeniu symptómov OSMF ako to bolo s liekom Pentoxyfilline.

Zhrnutie:  Spirulina môže mať protirakovinové účinky a zdá sa byť veľmi účinná hlavne voči druhu prekanceróznych lézií v ústach, nazývaných OSMF.

6. Môže znižovať krvný tlak

Vysoký krvný tlak je hlavným spúšťačom mnohých závažných ochorení, vrátane srdcového infarktu, mŕtvice a chronických ochorení obličiek.

Zatiaľ čo 1 gram spiruliny nie je účinný, bolo preukázané, že dávka 4,5 gramu denne znižuje krvný tlak u jednotlivcov s normálnymi hladinami. Predpokladá sa, že toto zníženie je spôsobené produkciou oxidu dusnatého, signálnej molekuly, ktorá pomáha vašim krvným cievam uvoľňovať sa a rozširovať.

Zhrnutie:  Vyššie dávky spiruliny môžu viesť k zníženiu hladín krvného tlaku, čo je hlavný rizikový faktor mnohých ochorení.

7. Zlepšuje príznaky alergickej rinitídy

Alergická rinitída je charakterizovaná zápalom vo vašich nosných priechodoch. Je spúšťaná alergénmi z prostredia, ako sú peľ, srsť zvierat alebo dokonca prach.

Spirulina je populárnou alternatívnou liečbou symptómov alergickej rinitídy a existujú dôkazy, že dokáže byť naozaj účinná.

V jednej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 127 ľudí s alergickou rinitídou, 2 gramy denne dramaticky zmiernili príznaky, ako je výtok z nosa, kýchanie, upchatý nos a svrbenie.

Zhrnutie:  Pokiaľ ide o alergickú rinitídu, spirulinový doplnok je veľmi efektívny, keďže redukuje rôzne symptómy.

8. Môže byť účinná proti anémii

Existuje mnoho rôznych druhov anémií. Najbežnejšia z nich je charakterizovaná znížením hemoglobínu alebo čerevných krviniek vo vašej krvi. Anémia je pomerne bežná u starších dospelých, vedie k dlhodobým pocitom slabosti a únavy.

V štúdii, kde skúmali 40 starších ľudí s históriou anémie, doplnky spiruliny zvýšili obsah hemoglobínu v červených krvinkách týchto ľudí a zlepšili imunitnú funkciu.

Majte na pamäti, že toto je len jedna štúdia. Pred akýmkoľvek odporúčaním je potrebný ďalší výskum.

Zhrnutie:  Jedna štúdia potvrdzuje, že spirulina dokáže znížiť anémiu u starších dospelých, ale je potrebný ďalší výskum.

 9. Môže zlepšiť silu svalov a výkonnosť

Oxidatívne poškodenie vyvolané cvičením je hlavným prispievateľom k únave svalov. Niektoré rastlinné potraviny majú anitoxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť športovcom a fyzicky aktívnym jedincom minimalizovať toto poškodenie.

Spirulina sa javí ako veľmi prospešná, pretože niektoré štúdie poukazujú na zlepšenie svalovej sily a vytrvalosti. V dvoch štúdiách spirulina zvýšila vytrvalosť, výrazne zvýšila dobu, ktorú ľudia potrebovali na to, aby boli unavení.

Zhrnutie:  Spirulina môže posyktnúť niekoľkonásobné výhody, pokiaľ ide o cvičenie, vrátane zvýšenej vytrvalosti a zväčšenej svalovej sily.

10. Môže pomôcť pri kontrole hladín cukru v krvi

Štúdie na zvieratách spájajú spirulinu so značne zníženými hladinami cukru v krvi. V niektorých prípadoch dokonca prekonala populárne lieky na cukrovku, vrátane Metforminu.

Existuje tiež dôkaz o tom, že spirulina môže byť účinná aj u ľudí. V dvojmesačnej štúdii na 25 ľuďoch, ktorí mali diabetes typu 2, 2 gramy spiruliny denne viedli k impresívnemu zníženiu hladín cukru v krvi. HbA1c, hodnota pre dlhodobé hladiny cukru v krvi sa znížila z 9% na 8%, čo je dosť solídne. Štúdie odhadujú, že zníženie tohto markera o 1% môže znížiť riziko úmrtia spojeného s cukrovkou o 21%. Avšak táto štúdia bola malá a krátka, takže sú potrebné ďalšie štúdie.

Zhrnutie:  Niektoré dôkazy naznačujú, že spirulina môže byť prospešná pre ľudí s cukrovkou typu 2, keďže významne znižuje hladiny cukru v krvi nalačno.

 

Celkové zhrnutie

Spirulina je druh cyanobaktérie, ktoré sa často označujú ako modrozelené riasy a je neuveriteľne zdravá. Môže zlepšiť hladiny vašich krvných lipidov, potlačiť oxidáciu, znížiť krvný tlak a znížiť hladiny cukru v krvi.

Aj keď je potrebné, aby boli vykonané viaceré štúdie, spirulina je jednou z pár SUPERPOTRAVÍN, ktoré si svoj titul naozaj zaslúžia.

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.