Tipy a odporúčania, Zdravie a zdravá výživa

Glukosamín: všetko, čo by ste mali o ňom vedieť

Glukosamín je jedným z najbežnejších doplnkov, ktorý užívajú ľudia pri bolesti kĺbov. Ale, čo naozaj vieme o týchto doplnkov? Stojí nám za náš čas a peniaze?

Nemusíte byť odborníkom na doplnky výživy a i cez to ste isto počuli o glukosamíne. Je to jeden z najpopulárnejších doplnkov používaný dospelými, a na rozdiel od mnohých iných doplnkov, je populárny medzi športovci a kulturistami ako aj medzi starnúcou populáciou. Prečo? Pretože obe tieto skupiny majú tendenciu pociťovať bolesti kĺbov.

Čo je to glukosamín?

Glukosamín je aminový cukor, ktorý je súčasťou chrupavky vo vašom tele. Ako doplnok sa najčastejšie užíva vo forme glukosamín sulfátu, veľmi často v kombinácii s chondroitínom. Je to najviac používaný doplnok pre zdravie kĺbov. Obvykle sa vyrába z chinínu, látky v škrupinách mäkkýšov ako sú krevety a homáre, ale môžu tiež pochádzať z rastlín ako je kukurica a pšenica.

Čo robí?

Nie je úplne jasné, ako fungujú doplnky na báze glukosamínu a chondroitínu. Avšak glukosamín je hlavnou zložkou spojivového tkaniva, vrátane kĺbovej chrupavky. Použitie doplnkov obsahujúcich glukosamín na zdravie kĺbov a znižovanie bolesti kĺbov bolo témou výskumu už viac ako štyri desaťročia. Dlhodobé randomizované kontrolné štúdie ukázali, že doplnok glukózamínu môže pomôcť oddialiť progresiu kĺbovej artritídy a bolesť spojenú s osteoartritídou.

Existujú negatívne účinky glukózamínu?

Glukosamín sa všeobecne považuje za bezpečný a bol testovaný v dávkach 1500 miligramov denne až po dobu troch rokov. Výskumné štúdie, pri ktorých sa užívali doplnky glukózamínu dlhšie ako dvanásť mesiacov, naznačujú, že glukózamín sulfát má pozitívne účinky na zdravie kĺbov a bolesti, zatiaľ čo glukózamín / chondroitín a iné kombinované terapie neboli také účinné. Väčšina doplnkov glukosamínu pochádza z morských živočíchov, ktoré môžu byť považované za alergény. Preto ak sa vás to týka, zvážte nákup tohto doplnku. V minulosti sa vyskytli určité obavy, že glukosamín by mohol negatívne ovplyvniť inzulínovú rezistenciu, ale niekoľko štúdií dospelo k záveru, že tomu tak nie je.

Existujú nejaké interakcie s inými látkami?

Glukosamín sa všeobecne považuje za bezpečný, ale môže sa vzájomne ovplyvňovať s niektorými riedidlami krvi alebo protirakovinovými liekmi. Nezabudnite informovať svojho lekára o všetkých doplnkoch, ktoré užívate, aby vám pomohli určiť potenciálne riziko.

Existujú nejaké náhradné formy glukózamínu?

Suroviny používané na výrobu doplnkov glukózamínu sa vyskytujú v prírode a sú často odvodené od chitínu z mäkkýšov vrátane kreviet, krabov a homárov. Avšak veľmi málo ľudí konzumuje škrupiny mäkkýšov, takže pre väčšinu z nás nie je možné získať glukózamín prostredníctvom stravy. Glukosamín sulfát je najviac používaný a najviac obľúbený, zatiaľ čo hydrochlorid glukózamínu je menej častý a chýba rovnaká úroveň podporných dôkazov. Glukosamín sa tiež často kombinuje s chondroitínom a táto kombinácia sa ukázala byť podobne bezpečná ako glukózamín sulfát samotný.  

Ako sa užíva glukosamín?

Glukosamínové doplnky vo forme prášku alebo kapsuly sa zvyčajne užívajú denne v dávke 1500 až 2000 miligramov, ktoré sa môžu rozdeliť do viacerých dávok počas celého dňa. Tiež sa často predáva v malých fľašiach na priamu spotrebu. Podľa výskumu bezpečnosti je glukosamín bezpečný na 2000 miligramov denne, zatiaľ čo chondroitín sa považuje za bezpečný do 1200 miligramov denne. Pri výbere a kúpe produktov na báze glukosamínu je dôležité vybrať si ten, ktorý je od renomovanej značky. Jedna výskumná štúdia z roku 2000 bola zameraná na určenie obsahu účinnej látky v doplnkoch, ktoré sa predávali za menej ako jeden dolár na 1200 miligramov, a zistili, že výrobky sú nekonzistentné vo svojom obsahu glukosamínovej aktívnej zložky.

Záver

Glukosamínové doplnky sa používajú bezpečne po celé desaťročia. Výsledky naznačujú všeobecný pozitívny vplyv na spoločné zdravie a bolesť u rôznych jednotlivcov rôzneho veku, zdravia a stavu tréningu. Napriek tomu je dôležité zvážiť kvalitu a náklady na doplnok, ktorý plánujete kúpiť, namiesto toho, aby ste jednoducho nechali vašu voľbu na cenne. Rovnako tak isto sa porozprávajte so svojím lekárom o prípadných interakciách s liekmi.

Referencie:

Mehta, K., Gala, J., Bhasale, S., & Naik, S. (2008). Comparison Of Glucosamine Sulfate And A Polyherbal Supplement For The Relief Of Osteoarthritis Of The Knee: A Randomized Controlled Trial. Alternative Medicine Review, 13(1), 80-81.

Qato, D. M., Alexander, G. C., Conti, R. M., Johnson, M., Schumm, P., & Lindau, S. T. (2008). Use Of Prescription And Over-The-Counter Medications And Dietary Supplements Among Older Adults In The United States. Jama, 300(24), 2867-2878.

Pavelká, K., Gatterová, J., Olejarová, M., Machacek, S., Giacovelli, G., & Rovati, L. C. (2002). Glucosamine Sulfate Use And Delay Of Progression Of Knee Osteoarthritis: A 3-Year, Randomized, Placebo-Controlled, Double-Blind Study. Archives Of Internal Medicine, 162(18), 2113-2123.

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.