Budovanie svalov

4 najčastejšie chyby pri naberaní svalov a ich riešenie

4 najčastejšie chyby pri naberaní svalov a ich riešenie

Tieto štyri najčastejšie chyby sa týkajú mužskej postavy a našťastie existujú osvedčené recepty na ich odstránenie!

Je ťažké získať perfektnú postavu, hoci niektorým dopomohla genetika, každopádne za všetkým je tvrdá práca a odhodlanie. Tím z nás, ktorým nebolo geneticky požehnané, musíme bojovať s bežnými fyzickými nedostatkami, z ktorých niektoré sú dedičné, zatiaľ čo iné sú výsledkom vlastného nesprávneho úsilia, nevedomosti alebo nedostatku pozornosti. Nesľubujem vám tajomstvá pre dokonalú postavu, ale ponúkam možnú nápravu pri týchto štyroch chybách na mužskej postave.

Chyba  1 – Namakaný vrch a tenké nohy

To je zďaleka najbežnejšia telesná nerovnováha, ktorú uvidíte takmer na každom mužovi, ktorí rád dvíha činky. Väčšina chlapov totiž miluje trénovať hruď a ruky. Chrbát a ramena nasledujú hneď potom. Ak sa vám stane, že nejaký tréning vynecháte, stačí sa spoľahnúť na váš skvelý proteínový prášok. Výsledkom tohto všetkého je, že časom vaše horné telo, ktoré vyzerá robustne a plné sily, je pripojené k spodnému telu niekoho, kto vyzerá slabý a malý. Rada znie: Začnite konečne trénovať aj tie prekliate nohy!  V skutočnosti by mali makať aspoň dvakrát do týždňa, aby to dohnali. Efektívne trénovanie nôh nie je jednoduché. Je to brutálna práca, ale výsledok stojí za to. Takže začnite pracovať na drepoch a nožných sklapovačkách. Keď budete takto makať, nakoniec vaša spodná časť tela bude vyzerať rovnako silno a svalnato ako horná polovica a budete mať oveľa pôsobivejšie a kompletnejšie postavenie tela.

Chyba 2 – Máte široký pás

Za toto môžete poďakovať vašim rodičom, pretože vaša štruktúra kostí je 100% daná geneticky a kostra je rámec, na ktorom si vytvoríte svaly. Ideálna postava sa takmer vždy vyznačuje písmenom V, to znamená vizuálny efekt širokých ramien a hornej časti chrbta, ktoré sa zužujú do užšieho pása, čo mnohí z nás jednoducho nemôžu dosiahnuť. Vaše kosti sú tým, čím sú. To je zlá správa. Dobrou správou je, že môžete vypracovať bočné delty a keď budete riadne makať na vrchu, čo vám vytvorí široké ramená a to celé dokopy spôsobí efekt zužovania.

Chyba 3 – Hrudníkový nepomer

Mnohí z nás za vidinou vypracovaného hrudníka, zabúdajú, že existuje horná, stredná a spodná časť hrudníka. Väčšina potom zvoli nesprávne cviky, čo má za následok, že stredná a dolná časť má tendenciu byť vysoko rozvinutá, zatiaľ čo horná časť zostava plochá a plytká. Postupom času, to má za následok klesajúci hrudník, čo znamená, že svalová hmota sa sústredila v dolnej oblasti. Prinajmenšom začnite trénovať hornú časť hrudníka pomocou činiek, akékoľvek dvíhanie, ktoré je zamerané na hornú časť hrude je to, čo potrebujete. Keď naozaj dôkladne precvičíte hornú časť, môžete pridať cviky na celý hrudník. Nemusíte sa báť, že vám zatiaľ stred a spodok ochabne. Ako náhle máte hrudník, ktorý je namakaný od klavikuly až po koniec hrudníka, máte istotu, že váš vzhľad zaujme v každom dave a vo všetkom čo si oblečiete.

Chyba 4 – Vyzeráš mäkko ako huspenina

Mnohí chlapi sú ako keby zablokovaní do neustálej mimo sezóny a keď potrebujú nabrať svalovú hmotu vrhnú sa na príjem potravín v takom množstve, ktoré prevyšuje množstvo, ktoré stačí pre zisk. Často tiež prestanú cvičiť kardio zo strachu, že prídu o poctivo prijaté kalórie. Čistý výsledok nadmerného príjmu kalórií a obmedzeného spaľovania kalórií, je mäkko vyzerajúce telo, s nárastom svalovej hmoty, ktorá je ukrytá pod množstvom huspeniny. Aj keď sa budete snažiť pribrať na vašej svalovej hmote, vyhýbajte sa bezhlavému pojedania všetkého, čo nájdete. Zabudnite na rýchle občerstvenie, pizzu, sušienky, koláče, šišky, zmrzliny, cukríky, hranolky a vyprážané jedlá. Nepite dokonca ani ovocné smoothies, ktoré sú nabité cukrom. Začnite jesť čerstvé potraviny a grilované, či pečené mäso ako sú ryby, kurčatá, tiež chudé bravčové, alebo morčacie mäso, ovsené vločky, ryžu, sladké zemiaky aj surovú zeleninu. Pokiaľ ide o sacharidy, začnite znižovať ich množstvo, kým nedosiahnete dennú dávku, ktorá vám poskytne dostatok energie na váš tréning aj bežný život. A nakoniec, skrátka urobte nejaké to prekliate kardio! Hoci čo, 20-30 minút po vašom silovom tréningu. Nemusíte sa báť, že tým prídete o poctivo nabraté zisky, naopak môžete byť príjemne prekvapení, keď zistíte, že klesajúci telesný tuk pomáha obnoviť váš metabolizmus a zvyšuje výsledky vášho tréningu. Možno budete ľahší na váhe, ale všetci vám povedia ako pôsobíte väčší, mužnejší a svalnatejší.