Tréning a cviky

8 účinných cvikov na odbúranie tuku

8 účinných cvikov na odbúranie tuku|

Experti na aeróbne cvičenia z The Health Lane zostavili rebríček niekoľkých najúčinnejších cvikov v snahe o zredukovanie telesného tuku.

Odbúranie tuku

Snažíte sa odbúrať tuk z brucha, stehien, alebo iných problémových partií. Nie každé cvičenie je vhodné na odbúravanie tukov. Pri vysokej záťaži pri cvičení dochádza primárne k spaľovaniu rýchlej energie – cukrov, čo v spojení s krátkou dobou cvičenia prináša práve opačný efekt. Po cvičení si telo pýta rýchlo doplniť energiu a samé Vás navádza na potraviny, ktorým sa pri snahe odbúrať tuky snažíte vyhýbať. Vhodné sú aeróbne cvičenia pri ktorých si udržujete primeranú tepovú frekvenciu a zvládnete ich vykonávať aj dlhší čas. Ako vhodný doplnok správnej stravy odporúčame aj niektorý z našich spalovačov tukov, ktoré zvyšujú spaľovanie a proces chudnutia. Pozrime sa teraz na rebríček najúčinnejších aeróbnych cvikov z ktorých sme vybrali osem najpopulárnejších.

Najlepšie Aeróbne cviky

1.Jogging/Chôdza/Beh

(Jogging/Walking/Running)
Všetky tri alternatívy patria k najzákladnejším spôsobom ako schudnúť. Navyše posilňujú srdce a kosti.

2.Skákanie cez švihadlo

(Jumping Rope)
Skákanie dokonale rozpumpuje vaše srdce, ľahko sa používa a páli kalórie. Už 15-20 min. skákania navyše formuje aj vaše ruky a nohy.

3.Cviky na posilnenie prsného svalstva

(Chest press)
Na tento cvik potrebujete dve činky, jednu do každej ruky. Ľahnite si na chrbát a vytláčajte činky smerom nahor, až kým sú vaše ruky vystreté. Trénujete tak prsné svalstvo.

4.Predkopávanie

(Knee Extension)
Pri tomto cviku zväčša využívame závažie na členky. Sadnite si na stoličku a pomaly nohu vystierajte, čím formujete najmä štvorhlavý sval.

5.Drepy

(Squats)
Nohy umiestnite do polohy na šírku pliec. Chrbát držte vzpriamený, nenakláňajte sa ani dopredu ani vzad. Pustite telo do podrepu tak hlboko, ako môžete a potom sa pomaly vráťte do pôvodnej pozície. Cvik môžete ešte doplniť dvoma činkami, ktoré uchopíte do rúk.

6.Ruský twist

(Russian Twist)
Ľahnite si na podložku na chrbát a zdvihnutím nôh a trupu vytvorte písmeno V. Pomocou vašich brušných svalov rotujte sprava doľava. Ruky majte umiestnené na bruchu. Pre väčší účinok do nich uchopte napríklad medicinbal.

7.Kľuky

(Push-Up)
Jeden z najpodceňovanejších cvikov pri ktorom využívame väčšinou aj nesprávnu techniku. Kliky sú pritom ideálnym vytrvalostným cvikom pracujúcim s vlastnou váhou tela. Základom je správna poloha rúk. Tie by mali byť umiestnené o niečo viac od seba ako je šírka vašich pliec. Nesústreďte však všetku silu do rúk, rovnako intenzívne by malo pracovať aj vaše centrum, čiže brucho a chrbát.

8.Zdvih z tureckého sedu

(Scale Pose)
Sadnite si do tureckého sedu, chrbát držte vzpriamený, ruky položte dlaňami na podložku. Zatiahnite svalstvo panvového dna a pomocou rúk zdvihnite celú spodnú časť tela nad podložku. Vydržte tri nádychy.

Fitness doplnky z našeho e-shopu

Autor článku je doktor športovej kinantropológie Mgr. Matúš Kobulnický, PhD. Použité referencie v autorových článkoch sú najmä z databáz vedeckých článkov a potvrdených výskumov ako PubMedScopusWeb of Science.

 

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako špecialista športového vybavenia, výživy a kondičného tréningu viac ako 18 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.