Zdravie a zdravá výživa

Čo je Quercetin? Jeho výhody, dávkovanie, potraviny a vedľajšie účinky

Quercetin je prirodzený pigment, prítomný v mnohých druhoch ovocia, zeleniny a obilnín. Je jedným z najbohatších antioxidantov v strave a zohráva dôležitú úlohu pri pomoci vášmu telu bojovať s poškodením voľnými radikálmi, ktoré je spojené s chronickými ochoreniami.

Quercetin patrí do skupiny zložiek zvaných flavonoidy. Flavonoidy sa nachádzajú v zelenine, ovocí, obilninách, čaji a víne. Boli spojené s mnohými zdravotnými benefitmi, vrátane zníženého rizika srdcových ochorení, rakoviny a degeneratívnych ochorení mozgu.

Prospešné účinky flavonoidov ako je quercetin pochádzajú z ich schopnosti vo vašom tele fungovať ako antioxidanty. Antioxidanty sú zložky, ktoré sa dokážu naviazať na voľné radikály a neutralizovať ich. Voľné radikály sú nestále molekuly, ktoré môžu spôsobiť bunkové poškodenie, keď sú ich hladiny príliš vysoké. Poškodenie spôsobené voľnými radikálmi bolo spojené s početnými chronickými chorobami, ako rakovina, srdcové ochorenia a diabetes.

Quercetin je najbohatší flavonoid v strave. Je odhadované, že priemerný človek ho konzumuje 10-100 mg denne prostredníctvom rôznych zdrojov potravy. Potraviny, ktoré bežne obsahujú quercetin zahŕňajú cibuľu, jablká, hrozno, bobuľovité ovocie, brokolicu, citrusové ovocie, čerešne a čaj.

Zdravotné benefity Quercetinu

Výskum spojil antioxidačné vlastnosti quercetinu s mnohými potenciálnymi zdravotnými výhodami. Tu je zopár najlepších z nich.

  1. Môže znížiť zápaly 

    Voľné radikály môžu spôsobiť jednoducho viac ako len poškodiť vaše bunky. Výskumy ukazujú, že vysoké hladiny voľných radikálov môžu pomôcť aktivovať gény, ktoré podporujú zápaly. Tým pádom, vysoké hladiny voľných radikálov môžu viesť k zvýšenej zápalovej reakcii.

    Zatiaľ čo malé zápaly sú dôležité pri pomoci tela liečiť a bojovať s infekciami, pretrvávajúce zápaly sú spojené so zdravotnými problémami, vrátane určitých druhov rakoviny, rovnako ako s ochoreniami obličiek a srdca.

    Štúdie ukázali, že quercetin môže pomáhať znižovať zápaly. V štúdiách v skúmakvách, quercetin zredukoval zápalové markery v ľudských bunkách , vrátane molekúl tumor necrosis faktor alfa (TNFa) a interleukínu-6 (IL-6).

    8 týždňová štúdia na 50 ženách v reumatickou artritídou sa zistilo, že účastníci, ktorí užili 500 mg quercetinu mali značne zníženú rannú stuhnutosť, rannú bolesť a bolesť po nejakej aktivite. Tiež mali znížené zápalové markery, ako TNFa, v porovnaní s tými, ktorí dostali placebo.

    Aj keď sú tieto zistenia sľubné, je potrebne urobiť viac výskumov na ľuďoch, aby sme pochopili potenciálne protizápalové vlastnosti tejto zlúčeniny.

  2. Môže zlepšiť symptómy alergie 

    Potenciálne protizápalové vlastnosti quercetinu môžu tiež poskytovať úľavu od symptómov alergie.

    Pri testoch v skúmavke a na zvieratách sa zistilo, že môže blokovať enzýmy zapojené do zápalov a potláčať chemikálie podporujúce zápaly, ako je histamín.

    Napríklad, jedna štúdia ukázala, že užívanie doplnkového quercetinu potláča anafylaktické reakcie u myší súvisiace s arašidmi. Ale stále nie je jasné, či má táto zlúčenina rovnakný účinok aj na alergie u ľudí, takže je potrebné urobiť viac výskumov predtým, ako bude odporúčaný ako alternatívna liečba.

  3. Môže mať protirakovinové účinky

    Pretože quercetin antioxidačné vlastnosti, môže tiež mať protirakovinové vlastnosti. Pri štúdii v skúmavkach a na zvieratách sa zistilo, že quercetin potláča rast buniek a spôsobuje bunkovú smrť rakovinových buniek prostaty.

    Ďalšie štúdie v skúmavkách a na zvieratách skúmali, že táto zlúčenina mala podobné účinky na rakovinové bunky pečene, pľúc, pŕs, močového mechúra, krvi, hrubého čreva, vaječníkov, lymfoidných buniek a nadobličiek.

    Aj keď sú tieto zistenia veľmi sľubné, predtým, ako bude quercetin odporučený ako alternatívna liečba rakoviny, sú potrebné ľudské štúdie.

  4. Môže znižovať riziko chronických ochorení mozgu

    Výskumy ukazujú, že antioxidačné vlastnosti quercetinu môžu pomôcť s ochraňovaním pred degeneratívnymi ochoreniami mozgu, ako je Alzheimerova choroba a demencia.

    V jednej štúdii dostávala myš s Alzheimerovou chorobou každé dva dni po dobu troch mesiacov  injekcie s quercetinom. Ku koncu štúdie tieto injekcie zvrátili niekoľko markerov Alzheimerovej choroby a myši dosiahli vo výukových testoch oveľa lepšie výsledky.

    V ďalšej štúdii, strava bohatá na quercetin znížila markery Alzheimerovej choroby a zlepšila funkciu mozgu u myší v skorom strednom štádiu tohto ochorenia. Strava však mala malý až žiadny účinok na zvieratá so stredne neskorým štádiom Alzheimera.

    Káva je veľmi obľúbeným nápojom, ktorý bol spojený so zníženým rizikom Alzheimerovej choroby. V skutočnosti, výskumy ukazujú, že quercetin, nie kofeín, je primárnou zložkou v káve, ktorá je zodpovedná za jeho potenciálne ochranné účinky voči tejto chorobe.

    Aj keď sú tieto zistenia sľubné, potrebujeme viac výskumov na ľuďoch.

  5. Môže znížiť krvný tlak

    Vysoký krvný tlak postihuje jedného z troch dospelých američanov.  Zvyšuje sa vám tým riziko vzniku srdcových ochorení – hlavná príčina úmrtí v Spojených štátoch.

    Výskum naznačuje, že quercetin môže pomôcť znížiť hladiny krvného tlaku. V štúdiách v skúmavkách sa zdalo, že táto zlúčenina má na krvné cievy relaxačný účinok.

    Keď bol myšiam s vysokým krvným tlakom denne podávaný quercetin po dobu 5 týždňov, ich hodnoty systolického a diastolického krvného tlaku (horné a dolné hodnoty) sa v priemere znížili o 18% a 23%, presne v tomto poradí.

    Podobne, z prehľadu 9 štúdií u 580 ľudí tiež vyplynulo, že užívanie viac ako 500 mg quercetinu denne v doplnkovej forme znížilo systolický a diastolický krvný tlak v priemere o 5,8 mm Hg a 2,6 mm Hg, v tomto poradí.

    Aj keď sú tieto zistenia veľmi sľubné, predtým, ako bude quercetin doporučený ako alternatívna liečba pre vysoký krvný tlak, je potrebné vykonať viacero ľudských štúdií.

  6. Ďalšie potenciálne benefity

    Môže pomáhať v boji so starnutím – Testy v skúmavkách a na zvieratách uvádzajú, že quercetin môže pomáhať omladzovať alebo eliminovať starnúce bunky a znižovať markery starnutia.

    Môže pomáhať s výkonom pri cvičení – Pri prehľade 11 ľudských štúdií sa zistilo, že užívanie quercetinu môže jemne zlepšiť výkonnosť pri cvičení.

    Môže pomáhať kontrolovať hladiny cukru v krvi – Ľudské a zvieracie výskumy indikujú, že táto zložka môže znižovať hladiny cukru v krvi nalačno a chrániť tak pred komplikáciami pri cukrovke.

Potravinové zdroje a dávkovanie

Quercetin sa prirodzene nachádza v mnohých rastlinných potravinách, predovšetkým vo vrchnej vrstve alebo v šupke. Napríklad v :

  • Kapary
  • Paprika – žltá a zelená
  • Cibuľa – červená a biela
  • Šalotka
  • Asparagus – uvarený
  • Čerešne
  • Paradajky
  • Červené jablká
  • Červené hrozno
  • Brokolica
  • Kapusta
  • Červený listový šalát
  • Bobuľovité ovocie – všetky druhy, napr. brusnice, čučoriedky a maliny
  • Čaj – zelený a čierny

Majte na pamäti, že množstvá quercetinu v potravinách môžu závisieť od podmienok, v ktorých boli tieto potraviny pestované. Napríklad, zdá sa, že organické paradajky majú do 79% viac quercetinu ako tie komerčne pestované.

Doplnkový quercetin

Quercetin si môžete zakúpiť aj online ako potravinový doplnok a z obchodov so zdravou výživou. Je dostupný v niekoľkých formách, vrátane kapsúl a v práškovej forme.

Typické dávkovanie je v rozmedzí od 500 – 1 000 mg denne. Sám o sebe má quercetin nízku biodostupnosť, čo znamená, že naše telo ho slabo vstrebáva. Preto môže tento doplnok obsahovať aj ďalšie zložky, ako vitamín C alebo tráviace enzýmy ako bromelain, nakoľko tieto môžu zvýšiť jeho vstrebávanie .

Okrem toho, niektoré výskumy indikujú, že quercetin má synergické účinky, keď je v kombinácii s inými flavonoidmi v doplnkovej forme, ako resveratrol, genistein a katechíny.

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Quercetin môžete nájsť v mnohých druhoch ovocia a zeleniny a je bezpečný na konzumáciu. Zdá sa, že ako doplnok je všeobecne bezpečný s malými až žiadnymi vedľajšími účinkami.

V niektorých prípadoch, užívanie 1 000 mg quercetinu denne môže spôsobiť mierne symptómy, ako bolesti hlavy, bolesti brucha alebo pocity šteklenia.

Keď je konzumovaný prostredníctvom potravín, quercetin je bezpečný aj pre tehotné a dojčiace ženy. Avšak, štúdie ohľadom bezpečnosti doplnkovej formy quercetinu u tehotných a dojčiacich žien chýbajú, takže by ste jeho užívanie mali najprv skonzutovať so svojim lekárom.

Ako s každým doplnkom, pred začatím užívania quercetinu to skonzultujte s lekárom, keďže sa môže navzájom ovplyvňovať s niektorými druhmi liekov, vrátane antibiotík a liekov na krvný tlak.

Ako si vybrať kvalitný quercetin ?

Quercetin je veľmi účinný flavonoid, ktorý sa prirodzene nachádza napríklad v citrusových plodoch. Komplex Viridian ďalej obsahuje vitamín B5, extrakt pŕhľavy, kvet rumančeku kamilkového, čučoriedkovú kôru, bromelain (z ananasu) a acerolu, ktorá je výborným zdrojom vitamínu C.

Produkt je vhodný pre všetkých jedincov zameraných na:
 – podporu organizmu pri alergii a vírusových ochoreniach
– podporu organizmu pri zápaloch

Záver

Qercetin je najbohatší potravinový flavonoid. Bol spojený so zlepšením výkonu pri cvičení a znižovaním zápalov v tele, krvného tlaku a hladinami cukru v krvi. Plus, môže mať mozog ochraňujúce, antialergické a protirakovinové vlastnosti. Je však potrebné vykonať viacero výskumov.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28620474/
https://www.spandidos-publications.com/or/33/6/2659
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28264020/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25272572/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18417116/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23675073/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18827577/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23044824/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20943792/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27294919/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27710596/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27187333/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18187018/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21625024/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20548131/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19149749/

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.