Aminokyseliny sú základná stavebná jednotka každej svalovej bunky. Ak telu chýbajú vitamíny, proteíny – aminokyseliny BCAA, stopové prvky a minerálne látky, je tu riziko metabolických porúch, ktoré môžu mať vážne dôsledky!
Základné funkcie aminokyselín a BCAA v tele:
- tvorba novej svalovej hmoty
- urýchlenie regenerácie a obnovenie sily
- ochrana svalovej hmoty pri telesnej záťaži alebo pri chudnutí
- spaľovanie tukov a redukcia váhy
- doprava a skladovane živín
- majú vplyv na funkciu orgánov, žliaz, šliach a tepien
- sú nevyhnutné pre hojenie rán a opravy tkanív – najmä svalov, kostí, kože a vlasov
V reálnom svete je veľa faktorov ktoré zabraňujú aby naše telo dostalo úplný a vyvážený prísun týchto dôležitých látok. Medzi tieto faktory patrí znečistenie spôsobené spaľovaním fosílnych palív, hormóny ktorými sa kŕmi dobytok, používanie hnojív v poľnohospodárstve a zlozvyky ako fajčenie či pitie alkoholu.
V prípade, že jedna alebo viac aminokyselín nieje k dispozícii v dostatočnom množstve, produkcia proteínu je oslabená a metabolizmus môže fungovať len v obmedzenej miere. Negatívnymi dôsledkami obmedzenej zásoby živín sú ovplyvnení starší, ale aj mladí ľudia bez rozdielu. Patria sem problémy s nadváhou, vypadávanie vlasov, kožné problémy, poruchy spánku, zmeny nálady, poruchy erekcie, ale aj artritída, diabetes, vysoká hladina cholesterolu, vysoký krvný tlak alebo dokonca problémy s menopauzou.
Aminokyseliny sa delia na 2 hlavné skupiny:
Esenciálne aminokyseliny (EAA)
Patria sem arginín, isoleucín, leucín, lyzín, methionín, taurín, tryptofan, valín. Medzi najznámejšie esenciálne aminokyseliny partia BCAA (branched chain amino acids – aminokyseliny s rozvetveným reťazcom) – ľudské telo si ich nevie samo vytvoriť a preto ich musí prijať z potravy alebo doplnkov výživy. Predstavujú jedny z najdôležitejšie esenciálnych (pre telo nevyhnutných) aminokyselín. Ich obsah predstavuje 33 % z celkového obsahu svalových bielkovín. Aminokyseliny BCAA majú ochrannú a regeneračnú funkciu. Ochraňujú svalové bunky pred metabolickým rozpadom pri tréningovom zaťažení alebo pri chudnutí. Budujú a regenerujú svalovú hmotu. Na základe mnohých vedeckých štúdií sa efektívne využitie BCAA odporúča dávkovanie 3-5 gramov pred tréningom, 3-5 gramov po tréningu. V netréningový deň 3-5 gramov ráno.
Odporúčamé BCAA, ktoré sú vyrobené fermentačnou technológiou, ktorá je garanciou 100 % netoxické L-formy aminokyselín.
BCAA (L-leucin, L-isoleucin a L-valin) si nevie ľudské telo vytvoriť a preto je ich podávanie v doplnkovej forme nevyhnutné pre:
- športovcov a fyzicky zaťažovaných jedincov
- pre osoby, ktoré sa snažia redukovať váhu zníženým príjmom potravy a zvýšenou fyzickou aktivitou
- pre všetkých s nedostatočným príjmom bielkovín
BCAA sú dostupné v 3 formách: tekuté, vo forme tabliet/kapsúl a vo forme prášku.
Neesenciálne aminokyseliny
Neesenciálne aminokyseliny si telo naopak dokáže samo obstarať podľa potreby. Patria sem alanín, cysteín, glutamín, karnitín, tyrozín. Organizmus síce nieje pri neesenciálnych aminokyselín v plnej miere závislý len na príjme z potravy, ale ich príjem by sa nemal podceňovať a zanedbávať. Sú veľmi dôležité pri nevyváženej strave, chudnutí, fyzickej námahe, strese a podobne.
Z vlastnej skúsenosti a na základe spätnej väzby mojich klientov odporúčam tieto výrobky. Každý nech si vyskúša ktorá forma mu najviac vyhovuje 🙂
Autor: Mgr. Matúš Kobulnický (zakladateľ bestbody.sk)