Tipy a odporúčania

Aký je váš telesný typ – Ektomorf, Mezomorf či Endomorf?

somatotyp-telesny-typ-ektomorf-mezomorf-endomorf-bestbody-sk|somatotyp-telesny-typ-ektoporf-mezomorf-endomorf-bestbody|https://bestbody.sk/wp-content/uploads/2019/01/somatotyp-telesny-typ-ektomorf-mezomorf-endomorf-bestbody-sk-1.jpg

Telesný typ ovplyvňuje to, ako reagujete na diétu a tréning. Porozumejte vášmu telesnému typu, aby ste si vedeli naplánovať budovanie svalstva, chudnutie a stravovací program.

Keď som sa prvýkrát dostal k budovaniu svalstva, bol som ohromený množstvom rôznych tréningových programov, doplnkov, diét, článkov a informácií. Bolo tam tak veľa dostupných konfliktných diét a tréningových programov a ja som nemal ani šajnu o tom, čo by som mal robiť. Výsledkom toho, bolo okolo 6 mesiacov v posilňovni, s malými prírastkami a takmer žiadnou motiváciou pokračovať v cvičení.

Jednoducho som to už chcel vzdať. Potom mi muž v posilňovni dal jeden časopis a povedal mi, aby som si v ňom prečítal článok o telesných typoch. Tak som to urobil a otvorilo mi to oči ohľadom toho, prečo som dovtedy nezaznamenal žiadne prírastky.

Som pravý ectomorph (typický “hardgainer“ – ťažko priberá)  a moja telesná váha bola 60,2 kg, keď som prvýkrát vstúpil do posilňovne. Vtedy som nemal ani šajnu o telesných typoch. Domnieval som sa (ako väčšina začiatočníkov), že čím viac cvičím, tým väčší budem. Mysliac si, že “viac je lepšie“ som začal nasledovať program navrhnutý pre elitných bodybuilderov. To malo za výsledok to, že som nabral okolo 1,7 kg za 6 mesiacov.

Po tom, čo som si prečítal článok v tom časopise o telesných typoch, začal som viac rozumieť tomu, ako pracuje moje telo, môj metabolizmus a naberanie váhy. Tým, že som ektomorf sa musím sústrediť na príjem kalórií, dlhé prestávky a minimum kardia. Až vtedy som začal zaznamenávať reálne prírastky a viac som sa späť nepozeral.

Takže je dôležité identifikovaťporozumieť svojmu telesnému typu. Rôzne telesné typy vyžadujú rôzne tréningové metódy a stravovacie plány. Takže nižšie sú uvedené 3 telesné typy: ang.: ectomorph, mesomorph a endomorph, spolu s ich charakteristikami.

Ektomorf (ectomorph)

Ektomorf je typický štíhly človek. Majú ľahkú stavbu s malými kĺbami a čistými svalmi. Ektomorfovia majú zvyčajne dlhé, tenké končatiny so šľachovitými svalmi. Ramená majú tendenciu byť tenké s malou šírkou.

Typické črty ektomorfa:

 • Malá subtílna kostra a štruktúra kostí
 • Klasický “hardgainer“ (ťažko priberá)
 • Plochý hrudník
 • Tenký
 • Čistá svalová hmota
 • Je pre neho ťažké naberať na váhe
 • Rýchly metabolizmus

Ektomorfovia veľmi ťažko naberajú na váhe. Majú rýchly metabolizmus, ktorý veľmi rýchlo spaľuje kalórie. Ekto potrebuje obrovské množstvo kalórií aby pribral. Tréningy by mali byť krátke a intenzívne so zameraním na veľké svalové skupiny. Výživové doplnky sú jednoznačne odporúčané. Ektomorfovia môžu jesť aj pred spaním, aby predišli svalovému katabolizmu počas noci. Všeobecne, ektomorfovia dokážu veľmi ľahko zhodiť tuk, čo pre nich robí rysovanie späť k čistému svalstvu oveľa ľahším.

Mezomorf (mesoporph)

Mezomorf má veľkú štruktúru kostí, veľké svaly a prirodzene atletickú postavu. Mezomorfovia sú najlepšie telesné typy pre bodybuilding. Celkom ľahko naberajú aj zhadzujú váhu. Sú prirodzene silní, čo je perfektná platforma pre budovanie svalstva.

Typické črty mezomorfa:

 • Atletický
 • Všeobecne ťažké telo
 • Dobre definované svalstvo
 • Obdĺžnikový tvar tela
 • Silný
 • Ľahko naberá svaly
 • Tuk naberá ľahšie ako ektomorf

Telesný typ mezomorfa reaguje na tréning s váhami najlepšie. Prírastky sú zvyčajne badateľné veľmi rýchlo, hlavne u začiatočníkov. Temná stránka mezomorfov je to, že naberajú tuk oveľa ľahšie ako ektomorfovia. To znamená, že si musia odsledovať svoj príjem kalórií. Zvyčajne kombinácia silového tréningu a kardia funguje pre mesomorphov najlepšie.

Endomorf (endomorph)

Telesný typ endomorfa je solídny a zvyčajne mäkký. Endomorfovia naberajú tuk veľmi ľahko. Zvyčajne sú nižšej stavby s hrubými rukami a nohami. Svaly sú silné, hlavne horná časť nôh. Endomorfovia sú prirodzene silní, čo sa týka cvikov nôh, ako napríklad drepy.

Typické črty endomorfa:

 • Mäkké a guľaté telo
 • Naberajú svalstvo a tuk veľmi ľahko
 • Je všeobecne nízky
 • Zavalitá stavba tela
 • Okrúhla postava
 • Ťažko zhadzuje tuk
 • Pomalý metabolizmus
 • Svaly nie sú veľmi dobre definované

Pokiaľ ide o tréning, endomorfovia veľmi ľahko priberajú. Nanešťastie, veľké množstvo tejto váhy je tuk, nie svalstvo. Aby naberanie tuku ponechali na minime, endomorfovia musia stále trénovať kardio, rovnako ako silový tréning alebo silovo-vytrvalostný. Výživové doplnky nie sú vždy potrebné, pokiaľ má človek vo svojej strave vysoký príjem bielkovín.

Kombinácia telesných typov – kombinácia somatotypov

Tieto telesné typy nie sú pevne ustanovené. V skutočnosti je veľa ľudí vlastne kombinácia dvoch typov. Tieto kombinácie sú buď ektomorf/mezomorf alebo mezomorf/endomorf. Je bežné nájsť čistého mezomorfa, ktorý napríklad naberá na váhe ako endomorf.

somatotyp-telesny-typ-ektoporf-mezomorf-endomorf-bestbody

Takže ktorý telesný typ ste vy?

Podľa informácií vyššie by ste mali byť schopní identifikovať svoj telesný typ. Možno tiež budete chcieť optimalizovať svoju stravu a tréning tak, aby vyhovoval vášmu typu.

Jeden konečný bod, ktorý chcem spomenúť je, že odhliadnuc od vášho telesného typu, si môžete vybudovať veľkú a svalnatú postavu. Dokonca aj tí najštíhlejší ľudia dokážu nabrať. Áno, je to ťažšie, ale ak máte vôľu a budete tvrdo pracovať, môžete to dosiahnuť.

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako špecialista športového vybavenia, výživy a kondičného tréningu viac ako 18 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.