Zdravie a zdravá výživa

Omega 3 vs Omega 3-6-9

Omega 3 vs Omega 3-6-9|omega-3-vs-omega-3-6-9-bestbody

Z celkového pohľadu znie rozumnejšie fakt, že užívanie širšej škály zdravých a prospešných tukov v jednom výživovom doplnku je lepšie než byť limitovaný doplnkom, ktorý obsahuje iba jeden takýto druh tuku. A predsa, doktor Jim Stoppani, guru v oblasti výživových doplnkov, zastáva názor v prospech samostatných omega-3 mastných kyselín. Ako ďalej dodáva, problémom nie sú doplnky s obsahom omega 3-6-9 ako také, ale spôsob akým ich väčšina z nás užíva.

Ak existuje doplnok, ktorý sa dá bez výnimky odporučiť každému, je to práve rybí olej, konkrétne omega-3 mastné kyseliny (EPA) a kyselina dokozahexaenová (DHA). Omega-3 kyseliny ponúkajú mnoho zdravotných benefitov, ktoré sú dokázané mnohými vedeckými výskumami ako napríklad prevencia kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, či rakoviny. Navyše sú prospešné pri budovaní svalovej hmoty a odbúravaní tukov.

Rozdiel medzi omega-3 a omega-6

Omega-6 rovnako ako omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutnou súčasťou zdravej výživy a majú množstvo priaznivých účinkov na organizmus. Hlavný rozdiel je v tom, že omega-6 kyseliny prijímame v potrave prirodzeným spôsobom omnoho častejšie, nakoľko sa nachádzajú napríklad v rastlinných olejoch, orieškoch a v niektorých druhoch mäsa. Napriek ich prospešnosti, pokiaľ príjem omega-6 presiahne príjem omega-3 kyselín v pomere 4:1, stávajú sa pre zdravie škodlivými.
Rovnako aj omega-9 kyseliny výrazne prospievajú nášmu zdraviu svojimi protizápalovými účinkami. No na rozdiel od omega-3 a omega-6 nie je nutné ich prijímať v potrave, nakoľko telo si ich vie vytvoriť samo. Navyše sú ľahko dostupné, napríklad v olivovom oleji.

Denný príjem

Doktor Stoppani preto radí vynechať doplnky s omega-9 kyselinami a sústrediť sa na príjem omega-3, napríklad v rybom oleji a pravidelne používať na varenie či do šalátov olivový olej. Tým si zabezpečíte správny pomer omega-6 a omega-3 kyselín a zároveň dostanete do tela aj dávku omega-9. Ďalej odporúča minimálny denný príjem 6 gramov omega-3 kyselín vo forme rybieho oleja, rozdelený na dve alebo tri dávky po 2-3 gramoch na kapsulu. Snažte sa prijať 1 500 mg DHA denne. Pomer DHA a EPA v kapsuliach by mal byť uvedený na každom kvalitnom výživovom doplnku. Príjem 1500 mg DHA vám automaticky zabezpečí dostatok EPA, ktoré obsahujú viac rybieho oleja ako DHA.

Výber tých najlepších

Ten najlepší výber omega mastných kyselín nájdete práve tu:

Omega-3 1000mg/90 kaps

Gold Omega 3 / 60 kaps

Good Hemp Oil 500 ml

100% Organic Golden Flax Seed Oil 200 ml

Autor článku je doktor športovej kinantropológie Mgr. Matúš Kobulnický, PhD. Použité referencie v autorových článkoch sú najmä z databáz vedeckých článkov a potvrdených výskumov ako PubMedScopusWeb of Science.

Referencia:

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.