Jedlá a fitness recepty

Zemiaky a ich pozitívne účinky + recept

zemiaky-bestbody|zemiaky-bestbody

Máme pre Vás článok o našich typických a klasických zemiakoch. Jedávame ich pravidelne, avšak možno ani neviete aké sú v skutočnosti výživné a aké vhodné látky pre organizmus prinášajú. Taktiež prinášame aj recept na ich prípravu.

Potravinou číslo jeden vo svete sú práve zemiaky. Sú výživnou zeleninou, pokiaľ sa samozrejme nevyprážajú či nepodávajú s maslom alebo kyslou smotanou. Sú dobrým zdrojom antioxidantov, vitamínu B6 a C, draslíka, mangánu, fosforu, niacínu (vitamín B3), medi a kyseliny pantoténovej.

Existujú stovky odrôd zemiakov s rôznymi farebnými odtieňmi šupky (červená, žltá, hnedá či fialová) a v rôznych veľkostiach. Pred týždňom sme Vám priniesli článok o sladkých zemiakoch spolu s receptom na chutný koláč.

Starostlivosť o zemiaky

Zemiaky neskladujte v chladničke ani na slnku. Najlepšie sú chladné a tmavé miesta. Nenechávajte ich v plastových vreckách, v ktorých sa drží vlhkosť, ale odkladajte ich v papierových vreciach alebo vo vrecovine. Nekonzumujte zelené zemiaky a zemiaky, ktoré klíčia. Zemiaky sú jedným z druhov zeleniny, ktorá obsahuje vysoké zvyšky pesticídov, preto by ste si mali vyberať organické zemiaky.

Zemiaky s rozmarínom – recept

Zemiaky s rozmarínom sú jedným z najobľúbenejších receptov na prípravu zemiakov.

Postup:

Upečte zemiaky v peci na 360 stupňov, kým sa do ¾ neupečú. Vyberte ich z rúry, znížte teplotu na polovicu, ošúpte ich, veľké zemiaky nakrájajte na kocky a zmiešajte s nasledovným: 2 polievkové lyžice olivového alebo kokosového oleja, polievková lyžica mletého cesnaku, 3 polievkové lyžice čerstvého nasekaného rozmarínu, 2 polievkové lyžice čerstvej nasekanej petržlenovej vňate, čajová lyžička mletej červenej papriky, čajová lyžička soli, čajová lyžička čierneho korenia a čajová lyžička kurkumy. Potom ich vráťte do pece a pečte až kým nie sú hotové.

Na prípravu zemiakov existuje nespočetné množstvo receptov. Ktorý je však Váš najobľúbenejší? Napíšte ho do komentáru aby sme ho mohli aj my skúsiť. Veľa iných vhodných doplnkov stravy nájdete na našom e-shope a rovnako tak v našej predajni v nákupnom centre Eurovea. Príďte nás navštíviť do našej predajne, kde Vám naši predajcovia poradia ďalšie kvalitné doplnky výživy podporujúce Vás organizmus. Tešíme sa na Vašu návštevu!

eurovea