Zdravie a zdravá výživa

Všetko o glukosamíne

Všetko o glukosamíne|||||||Všetko-o-glukosamíne-5

Podstata glukosamínu tkvie v tom, že sa zúčastňuje na tvorbe dlhých reťazcov nazývaných glykosaminoglykány (GAG), ktoré sú nevyhnutné v procese  obnovy, regenerácie kĺbov a chrupaviek. Priblížte si glukosamín ešte o niečo viac prostredníctvom tohto článku a zistite, ako Vám môže pomôcť.

Glukosamín je aminomonosacharid, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele a je produkovaný chondrocytmi (bunková zložka chrupavky), čím pomáha udržiavať a budovať zdravé kĺbové tkanivo. Hlavným a základným účelom glukosamínu je vytvárať dlhé reťazce nazývané glykosaminoglykány (GAGy). GAGy, kedysi známe aj ako mukopolysacharidy, sú dlhé reťazce modifikovaných disacharidov a tvoria hlavnú zložku proteoglykánov (PGy). Tie spolu s chondrocytmi a kolagénom vytvárajú chrupavky.
Bez názvu2

Glukosamín prijatý z potravy, chondrocyty využijú na produkciu viacerých zložiek chrupavky, ako sú napr. štyri hlavné druhy GAGov: chondroitín sulfát, kyselina hyaluronová, keratan sulfát a v menšom zastúpení dermatan sulfát. Viac glukosamínu poruke znamená vyššiu šancu zníženia, alebo eliminovania bolesti spôsobenej nedostatkom lubrikácie chrupavky a slabej nárazovej absorpcie.

Chondrocyty majú dva spôsoby, akými  vytvárajú GAGy. V prvom prípade ide o tzv. ”prirodzenú cestu”, kde je molekula glukózy fosforylovaná (obohatená o fosfátovú skupinu) a následne podlieha epimerizácii (zmena konfigurácie molekuly). Takáto modifikovaná glukóza príjme amino skupinu od glutamínu, čím sa formuje glukosamín-6-fosfátu, od ktorého sa odvíja syntéza rôznych druhov GAGov. Druhá metóda je len ”doplnková”.  Chondrocyty v tomto prípade využívajú glukosamín z externého zdroja (jedlo, doplnky výživy). Keď sa glukosamín dostane do chondrocytu, prebehne  jeho rýchla fosforylácia a tvorba glukosamín-6-fosfátu, tak ako v prvom prípade. Ďalej pokračujú prirodzené syntetické reakcie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt glucosamine 6 phosphate and synthesis of GaG

Prečo je glukosamín potrebný?

Bolo preukázané, že užívanie glukosamínu stimuluje produkciu GAGov a PGy. Glukosamín z potravy alebo doplnkov výživy zvyšuje jeho dostupnosť pre chondrocyty. Tie sú schopné produkovať väzivo efektívnejšie, pretože vtedy dokážu preskočiť tri chemické reakcie, potrebujúc len jednu fosforylačnú reakciu na tvorbu glukosamín-6-fosfátu. Glukosamín vo forme doplnkov výživy spôsobuje, že fibrotické kĺbové väzivá sa začínajú uzdravovať tým, že sa zlepší potenciál rozšírovania glukózy a aminokyselín cez kĺbové púzdra a synoviálne membrány.

Chondrocyty sa tak oveľa efektívnejšie dostanú ku sacharidom a aminokyselinám, ktoré sú potrebné na stimuláciu syntézy GAGov a PGov. Nedostatok glukosamínu, by v podstate spôsobil spomalenie až zastavenie syntézy GAGov. To by následne spôsobilo pozastavenie syntézy proteoglykánov. Je to približne vtedy, keď spozorujete, že vaše kĺby sú po ťažkom tréningu trochu boľavejšie, alebo po pár hodinách kardia sú vaše kolená stuhnuté. Počas dlhšieho obdobia takéhoto neustáleho opotrebovávania kĺbov si môžete privolať osteoartritídu.

Chrupavka je vtedy natoľko opotrebovaná, že kosti ostanú nechránené a môžu sa o seba trieť. Toto štádium môže byť extrémne bolestivé a dokonca môže ovplyvniť aj chrupavky po celej chrbtici, čo môže byť veľmi nebezpečné pre miechu a nervy. Suplementácia glukosamínom je odporúčaná pre každého s osteoartritídou, nakoľko preukázalo, že zmierňuje bolesť, zvyšuje pružnosť a dokonca je  porovnateľný s ibuprofenom, pokiaľ ide o úľavu od bolesti kĺbov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bolesti klbov

Chemické formy glukosamínu

Existujú štyri zdroje glukosamínu: glukosamín hydrochlorid, glukosamín hydroiodid, N-acetyl glukosamín a glukosamín sulfát. Avšak z týchto štyroch sú odporúčané len sulfátová a hydrochloridová (HCL) forma. Tieto dve formy sú jedny z najbohatších zdrojov glukosamínu. V skutočnosti percentuálny podiel glukosamínu v týchto dvoch bežných formách je: 83% v HCL a 65% v sulfátovej forme.

N-acetyl-glukosamín (NAG) obsahuje až 81% čistého glukosamínu. Tým vzniká falošné presvedčenie, že NAG forma je nadriadená sulfátovej, ale NAG metabolizuje iným spôsobom ako ostatné druhy glukosamínu. Účinok NAG je relatívne nízky, pretože dochádza k jeho rýchlemu tráveniu črevnými baktériami a ostatné tkanivá tráviaceho traktu ho absorbujú ešte predtým, ako sa dostane ku chrupavke. Štúdie preukázali existujúce účinky NAG na chrupavky, ale keď je reč o pomere cena/kvalita, je všeobecne najlepšie sa tomuto typu glukosamínu vyhnúť.

Zaujímavé fakty a dávkovanie glukosamínu

Ďalšou zaujímavou črtou glukosamínu je, že na rozdiel od iných aminosacharidov, si počas putovania tráviacim traktom stále ponecháva svoje vlastnosti, keďže nie je štiepený, narozdiel od iných látok. Napríklad, inzulín je peptid,  ktorý bude po orálnom požití rozštiepený na základné aminokyseliny a použitý na syntézu nových proteínov alebo ako zdroj energie. Takže, inzulín je nutné užívať len intravenózne. Bolo preukázané, že glukosamín si ponecháva svoju povahu aj napriek tráveniu.

Priemyselne sa glukosamín vyrába z chitínu, hlavnej zložky schránky mäkkýšov. Kraby, mäkkýše a homáre sa stali vo výrobe glukosamínu najpopulárnejšie. Bielkoviny a uhličitan vápenatý sú odstránené z chitínu, ktorý je následne hydrolyzovaný, tým sa získa glukosamín hydrochlorid.

Glukosamín má aj svoju temnú stránku, a preto ako skoro pri všetkom, platí heslo ”všetko s mierou”.Vo viacerých štúdiách bolo preukázané, že glukosamín priamo zapríčinil rezistenciu voči inzulínu, zredukoval produkciu glykogénu v pečeni a znížil príjem glukózy bunkami.

Preto je, na elimináciu potencionálnych nežiadúcich účinkov, odporúčaná denná dávka glukosamínu 1500 mg. Existuje štúdia, ktorá naznačuje, že krátkodobé užívanie glukosamínu v skutočnosti nespôsobuje inzulínovú rezistenciu, takže tým, ktorí glukosamín užívajú len niekoľko týždňov a potom ho vysadia určite neuškodí.

Ak je inzulínová rezistencia, niečo čo vás naozaj znepokojuje, tak bolo preukázané (in vitro), že užívanie inozínu pôsobí proti zvýšeniu inzulínovej rezistencie z glukosamínu. Pri viacerých štúdiách bolo dokázané, že glukosamín pomáha pri regulácii hladiny leptínu (hormón nasýtenia). Kombinácia glukosamínu a chondroitínu je tiež skvelým doplnkom pre kĺby.

Koniec koncov je dokázané, že užívanie glukosamínu pomáha k zdraviu kĺbov a naozaj by mal byť na poličke doplnkov každého silového športovca, špeciálne bodybuilderov.

Zdroj: http://www.bodybuilding.com/

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.