Zdravie a zdravá výživa

Všetko, čo by ste mali vedieť o MSM

čo by ste mali vedieť o MSM|

Uvažujete o doplneniu MSM? Práve táto zložka by vám mohla pomôcť, pokiaľ si chcete uľaviť od bolesti svalov a urýchliť zotavenie. V tomto článku vám objasním všetky možné prínosy tohto doplnku.

MSM alebo Metylsulfonylmetán je pomerne známy doplnok stravy. Svoju popularitu si získal najmä v posledných rokoch, keďže veľa rozsiahlych štúdií naznačuje, že môže priniesť rôzne výhody v oblasti zdravia a výkonu. Konkrétne sa ukázalo, že MSM znižuje bolesť a zápal spojený s cvičením, tiež znižuje oxidačný stres a zlepšuje regeneráciu. Na základe tohto článku bude pre vás ľahšie rozhodnúť sa, či chcete doplniť vaše telo o MSM, alebo nie.

Čo je MSM?

Metylsulfonylmetán (MSM) je chemikália, ktorá vyviera zo síry vo vnútri zeme do vodných plôch ako sú oceány, rieky a jazerá. Odtiaľ vniká do pôdy. MSM obsahuje organickú síru, ktorá za považuje za jeden zo základných minerálov. Síra je tretím najrozšírenejším prvkom tela vo vzťahu k telesnej hmotnosti. Vzhľadom na malú veľkosť a vysokú schopnosť prenikať do bunkových stien sa MSM dostane z pôdy k rastlinám a ďalej sa sústreďuje na zvieratá, ktoré ich jedia. To je dôvod, prečo sa MSM prirodzene vyskytuje v mnohých bežných potravinách, ako sú ovocie, zelenina a obilniny. MSM sa môže užívať aj v doplnkovej forme, čo uľahčuje užívanie vyšších dávok MSM, ako by bolo možné získať pri konzumácii len z prírodných zdrojov.

Čo robí MSM?

Ako doplnok stravy sa MSM používa na zmiernenie bolesti a zápalu, ku ktorým môže dôjsť po cvičení, ako aj na zlepšenie schopnosti vykonávať fyzickú aktivitu. MSM sa často nachádza ako doplnková zložka produktov obsahujúcich glukozamínchondroitín. Výskum totiž naznačuje, že v kombinácii s jedným s týchto produktov je užívanie efektívnejšie ako pri samostatnom užívaniu. MSM pracuje hlavne s antioxidačnou kapacitou, čím znižuje akumulované poškodenie voľných radikálov. Je to veľmi malá molekula, ktorá sa môže ľahko pohybovať do buniek aj von z nich, čo jej umožňuje mať rozsiahly účinok v tele na tkanivovej a bunkovej úrovni.

klbova vyziva msm

Aké sú preukázané prínosy MSM?

Nároky na zníženú bolesť a funkčné zlepšenie pripisované doplneniu MSM podporujú klinické a náhodne kontrolované štúdie. Jedna štúdia testovala 1,5-gramové a 3-gramové denné dávky MSM počas 30 dní a zistili, že subjekty sa rýchlejšie zotavili z rezistencie a vykazovali zníženú svalovú bolesť a únavu. Prínos MSM pre zdravie a výkonnosť je v literatúre dobre známy, ale nový výskum sa dokonca zameral na výhody užitia MSM u populácie pacientov s metabolickým syndrómom.

Aké sú vedľajšie účinky MSM?

Užívanie MSM za považuje za bezpečné. Jedna 26 týždňová štúdia, čo je najdlhšia štúdia o užívaní MSM, doteraz nevykazovala žiadne nežiaduce účinky ani v dávke 6 gramov denne. Kvôli nedostatku výskumu v populácii tehotných a dojčiacich žien, sa im neodporúča užívať doplnky MSM.

Existujú prirodzené formy MSM?

Je veľmi pravdepodobné, že konzumujete MSM vo svojej bežnej strave. MSM možno nájsť vo vyšších koncentráciách v kravskom mlieku, káve či v čaji. Ďalej sa prirodzene vyskytuje aj v rajčinách, kukurici, jablkách, malinách a dokonca i v pive. Koncentrácia MSM nachádzajúca sa v prírodných zdrojoch je relatívne nízka, čo je dôvod, prečo sa syntetická výroba stala pomerne rozšírenou. Keďže stále viac a viac štúdií potvrdzuje jeho protizápalové a analgetické účinky, stúpa tak aj dopyt po tomto doplnku. Synteticky vyrobený MSM má rovnaké vlastnosti ako prirodzene sa vyskytujúca verzia, ktorá umožňuje užívateľom doplniť stravu o vyššie dávky bez toho, aby museli konzumovať nereálne množstvá potravín.

Aká je odporúčaná denná dávka MSM?

Perorálna suplementácia MSM sa pohybuje v dávke od 500 miligramov do 3 gramov na dávku, pričom vo väčšine štúdií sa užívala dvakrát denne. Odporúčané dávkovanie sa tiež odvíja od toho, aký očakávame výsledok. Napríklad štúdie antioxidačných účinkov a terapie osteoartritídy súvisiace s MSM sa pohybujú od 1,5 do 3 gramov za deň. Na zvýšenie zotavenia z poranení mäkkých tkanív môže byť dávka iba 50 miligramov. Aj keď štúdie dokazujú, že dávka môže byť aj vyššia (až 20 gramov denne), najvyššia hlásená dávka vo výskumnej literatúre je 6 gramov denne.

Aké sú možné liekové interakcie pre MSM?

MSM môžete podávať s niektorými liekmi a liekmi na zvýšenie ospalosti a môže mať účinky podobné antihistaminikám.

Zhrnutie prínosov MSM

MSM je prirodzenou súčasťou ľudskej stravy a jej dopĺňanie je bezpečné. Existuje široká škála prínosov spojená s užívaním MSM, vrátane zlepšenej funkcie kĺbov, zlepšeného zotavenia po cvičení, zmiernení bolesti, úľavy od zápalu a znížení oxidačného stresu. Užívanie je užitočné najmä pre tých, ktorí chcú znížiť zápal a bolesť kĺbov, aby sa mohli vrátiť do svojich bežných denných aktivít. Pre športovcov môže byť MSM cenným prídavkom k ich rutinným doplnkom pre lepšie zotavenie po cvičení a zníženie zápalu kĺbov.

Referencie:

Parcell, S. (2002). Sulfur in human nutrition and applications in medicine. Alternative Medicine Review, 7(1), 22-44.

Usha, P. R., & Naidu, M. U. R. (2004). Randomised, double-blind, parallel, placebo-controlled study of oral glucosamine, methylsulfonylmethane and their combination in osteoarthritis. Clinical Drug Investigation, 24(6), 353-363.

Malinauskas, B. M., Overton, R. F., Carraway, V. G., & Cash, B. C. (2007). Supplements of interest for sport-related injury and sources of supplement information among college athletes. Advances in Medical Sciences, 52, 50-54.

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.