O proteínoch, Tipy a odporúčania, Zdravie a zdravá výživa

Vaječný proteín a jeho výhody

|vajecny-protein-reflex-nutrtion-bestbody|egg-protein-reflex-nutrition-bestbody.sk|Vaječný-proteín-a-jeho-benefity

Vaječný proteín je jeden z najkvalitnejších proteínov práve vďaka spektru aminokyselín a biologickej hodnote. Vajcia sú v skutočnosti jednou z najzdravších potravín, ktoré môžeme konzumovať.

Ako funguje vaječný proteín ako výživový doplnok?

Vaječný proteín ako doplnok môže užiť ktokoľvek, kto potrebuje prísun vysoko kvalitných bielkovín aby splnil dennú potrebu. Vaječný proteín od  renomovanej firmy Reflex Nutrition je vhodný aj pre tých, ktorý majú alergiu na sóju, alebo mliečne výrobky. V skutočnosti vaječný proteín môže byť práve to, čo potrebujete k dosiahnutiu vašich cieľov na vašej postave. Mali by ste vedieť, čo jeho užívanie urobí s vaším vnútrom aj s vaším vonkajškom.

Ako sa vyrába vaječný proteín

Najprv sa izoluje vaječný bielok. Následným sušením a drvením vznikne prášok, ktorým je možno doplniť telo o vaječnú bielkovinu. Niekedy je obsiahnutý aj vaječný žĺtok, hoci vo väčšine doplnkov sa spoliehajú len na vaječné bielky. Keď počujete termín „bielok“ z technického hľadiska by mala byť väčšina tuku odstránená filtráciou. Pasterizácia vaječného bielka je zložitý ako chirurgický výkon. Je to veľmi vysoký tepelný proces s krátkou dobou trvania, ktorá zabije všetky mikrobiologické organizmy. Napriek tomu bielkoviny, ako nástroj na budovanie svalovej hmoty, zostávajú neporušené.

Výhody vaječného proteínu

Kulturisti nie sú jediný, ktorí využívajú vaječné bielkoviny. Čistý vaječný proteín je tiež používaný pri pečení, v cukrárstve a vaječné bielky sa využívajú všade tam, kde je potrebné potraviny našľahať, aby boli nadýchané. Proteínový prášok s vysokým obsahom vaječného bielka má zároveň nízky obsah sacharidov, tukov a želírujúcích látok (napríklad gumy).

Vaječný proteín stimuluje rast svalovej hmoty a bolo preukázané, že zvyšuje syntézu proteínu. Tieto účinky vyplývajú z vysokej koncentrácie aminokyselín, konkrétne leucínu – približné 9 %. Leucín je hlavná aminokyselina zodpovedné za stimuláciu syntézy svalových bielkovín po jedle. Jediným zdrojom proteínov, ktorý obsahuje viacej leucínu ako vaječný proteín, je známa srvátka. Vajcia obsahujú o 10-20 % viac leucínu, než väčšina iných zdrojov bielkovín. Jeden výskum preukázal, že vaječný proteín mal väčšie anabolické vlastnosti ako sója či pšeničné bielkoviny. A navyše zvýšil tvorbu svalovej hmoty viacej ako oba spomínane zdroje bielkovín a to dokonca v rovnakom príjme.

Odporúčame Vám jeden z najkvalitnejších vaječných proteínov 100 % Egg White Protein od Reflex, ktorý Vám garantuje pôvod, funkčnosť a kvalitu surovín.

egg-protein-reflex-nutrition-bestbody.sk

Telo trávi vaječné bielkoviny v podobnej miere ako srvátkové bielkoviny, to znamená veľmi rýchlo. Po konzumácii toto rýchle trávenie vedie k vysokému nárastu hladiny aminokyselín v krvi. Svalové bunky sú citlivé na zmeny hladiny aminokyselín, a tento rýchly nárast odpovedá nárastom svalovej hmoty.

Ďalšia zo štúdií ukazuje na to, že konzumácia vaječného proteínu podporuje pocit sýtosti a zároveň znižuje krátkodobý príjem potravy. Takže vajca môžu byť prospešné pre ľudí, ktorý chcú stratiť tuk a zároveň nechcú mať pocit hladu. Výhody vaječného proteínu nekončia len s rastom svalov, tento proteín je tiež preplnený dôležitými vitamínmi, minerálmi a stopovými prvkami. Samozrejme existuje mnoho ďalších výhod konzumácie vajec.

Vaječný proteín je bohatým zdrojom leucínu, ale srvátková bielkovina má väčšiu hustotu leucínu (9 % v porovnaní s 11 %). WHO uvádza, že mliečne alergie sa vyskytujú u 1 % až 4 % dospelých. Citlivosť na mlieko (čo ešte nie je alergia), má rovnakú prevahu. A práve títo jedinci sa môžu vyhnúť problémom tým, že sa rozhodnú pre vaječné bielkoviny. Ten nepatrný rozdiel v hustote leucínu nehrá až tak veľkú rolu. Tí, ktorý majú alergiu na laktózu, sa tiež mnohokrát  rozhodujú pre vaječné bielkoviny (aj keď je to nepravdepodobné, že by mali problémy po užití srvátky) a to z dôvodu menšieho množstva sacharidov.vajecny-protein-reflex-nutrtion-bestbody

Vaječný proteín – nielen na raňajky

Koľko vaječného proteínu by ste mali konzumovať, závisí od mnohých faktorov, vrátane vašej telesnej hmotnosti, celkového príjmu bielkovín a či ho konzumujete samostatne alebo s inými zdrojmi bielkovín. Vzhľadom k tomu, že vaječný proteín je tak bohatý na leucín, v porovnaní s inými zdrojmi bielkovín, nemusíte konzumovať zďaleka také veľké množstvo pre maximalizáciu rastu svalov.

Povedzme, že vážite 90 kilogramov a chcete užívať len vaječnú bielkovinu. Ak chcete maximalizovať svoju odpoveď vo forme rastu svalov mali by ste užiť 30-40 gramov. Na dosiahnutie rovnakého efektu pomocou sóje, pravdepodobne budete musieť skonzumovať 50 gramov. Vaječný proteín môže byť užívaný kedykoľvek počas dňa. Mnoho ľudí, samozrejme, uprednostňujú vaječné bielkoviny pred a po tréningu. Jedno vysokoškolské laboratórium preukázalo, že konzumácia vaječnej bielkoviny i v minimálnom množstve (konkrétne 5 gramov) po tréningu zlepšilo regeneráciu po tréningu. Avšak, najlepšie výsledky boli pozorované v dávkach 20 až-40 gramov. Vzhľadom k tomu, že sa vajcia rozštiepia pomerne rýchlo, mnoho spoločností vyrábajúcich doplnky kombinujú vajcia a srvátku s pomalšie tráveným proteínom, ako je kazeín. Cieľom je vytvoriť zmes proteínu, ktorý ponúka stabilnejšie, trvalé uvoľňovanie aminokyselín do krvného riečiska. Či táto možnosť ponúka ďalšie výhody je diskutabilné.

Vedľajší efekt vajec

Tak ako u iných produktov, aj vajcia môžu spôsobovať alergické reakcie u niektorých ľudí. Pravdepodobne na to prídete dosť skoro, pretože vedľajšie účinky zahŕňajú plynatosť, nadúvanie, hnačky a typické zažívacie ťažkosti. Vaječný proteín môže tiež spôsobovať plynatosť vo väčšej miere ako je obvyklé. Je to z dôvodu vysokého obsahu síry vo vaječnej bielkovine. Ak ste boli poučení lekárom, že by ste nemali konzumovať tento výrobok zo zdravotných dôvodov, mali by ste sa mu vyhnúť.

Vaječný proteín je mimoriadne kvalitný proteín za prijateľnú cenu s nespočetným radom výhod.

Zdroj:

Tipton, KD; Wolfe, RR (2004). “Protein and amino acids for athletes“. Journal of sports sciences. 22 (1): 65–79. doi:10.1080/0264041031000140554

Wolfe, Robert R (2000). “Protein supplements and exercise“. The American Journal of Clinical Nutrition. 72 (2 Suppl): 551S–7S. doi:10.1093/ajcn/72.2.551S

 

 

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.