Tipy a odporúčania, Zdravie a zdravá výživa

Umelé sladidlá – 4 mýtusy o umelých sladidlách

Umelé sladidlá - 4 mýtusy o umelých sladidlách|

Veľa ľudí sa bojí umelých sladidiel, ale väčšina z toho, čo ste o nich počuli sú mýty. Oddeľte si fakty od fikcie, prečítaním tohto článku. 

Je ohromujúce, koľko šialenstva, jedu a škrípania zubov sprevádzalo túto tému. Nie som fanúšikom tohto hnevu a šialenstva, ktoré sú spojené s týmito témami. Uprednostňujem pozrieť sa na to z vedeckého hľadiska a robiť racionálne závery. 

A presne to je to, čo sa dnes chystáme urobiť priatelia. Ideme sa pozrieť za pravdou, ktorá je za 4 mýtusmi, ktoré sa vám o umelých sladidlách snažili nahovoriť.

1. Umelé sladidlá vás urobia tučnými

My ľudia radi zvaľujeme vinu na veci, ktoré nám spôsobili priberanie. Pozrite sa na každú knihu o diéte za posledných 30 rokov, každá z nich si vyberie niečo, na čo zvalí vinu a povie, „AHA! X je na vine, odstráňte X a celý váš vesmír bude perfektný“.

Vážne, toto vídavame znova a znova. Ani umelé sladidlá neboli zbavené tohto osudu. Titulky o tom, ako vás umelé sladidlá urobia tučnými sa šíria rýchlo. Ale čo je dobré, vykonali sme veľa štúdií, ktoré priamo skúmali účinok umelých sladidiel na naberanie váhy. 

V jednej štúdii bolo 41 ľudí s nadváhou, ktorým boli podávané doplnky osladené cukrom alebo umelými sladidlami a bolo im povedané, aby konzumovali normálnu stravu. Po 10 týždňoch, skupina s cukrom pribrala 1,6kg, z čoho 1,3kg bola tuková hmota; skupina, ktorá konzumovala umelé sladidlá nemala žiadné reálne zmeny, čo sa týka telesnej váhy a tukovej hmoty. 

Táto štúdia nie je jediná, ktorá toto dokazuje, v ďalšej štúdii s 30 ľuďmi bola ľuďom počas 3 týždňov podávaná sóda osladená kukuričným sirupom s vysokým obsahom fruktózy alebo aspartámom (je to v podstate akoby sme ľuďom dali Colu a diétnu Colu). V tejto štúdii spôsobili nápoje osladené cukrom naberanie váhy, zatiaľ čo sóda osladená aspartámom spôsobila chudnutie. 

V New England Journal of Medicine bola publikovaná štúdia, ku ktorej bolo náhodne priradených 641 detí vo veku od 4 do 11 rokov, ktoré konzumovali buď nápoje s umelými sladidlami alebo nápoje osladené cukrom. 

Počas 18 mesiacov, deti v skupine s nápojmi osladenými cukrom pribrali na váhe viac, mali vyššie merania kožných záhybov (náhrada za telesný tuk) a väčšie zvýšenie na hmotnosti. 

Tiež sa zdá, že pri zmene stravovacích návykov, počas a po úbytku hmotnosti sú umelé sladidlá viac užitočné ako bežné sladidlá, pokiaľ ide o zachovanie chudnutia. Takže celkovo to v intervenčných štúdiách vyzerá tak, že umelé sladidlá, hlavne vo forme diétnych nápojov nespôsobujú naberanie významnej váhy. 

2. Umelé sladidlá sú horšie ako cukor

Medzi všeobecné presvedčenia patrí aj to, že umelé sladidlá sú horšie ako cukor, pretože dosahujú vrchol inzulínu, ale nemajú žiadne kalórie. Kde sa to vlastne vzalo… 

Počiatočné štúdie z roku 1998 ukázali, že keď bol aspartám priamo aplikovaný do buniek, ktoré produkujú inzulín, neurobilo to nič, pokiaľ ide o uvoľňovanie inzulínu. Nič. Avšak, ak k tomu pridáte glukózu, zdá sa, že to má za výsledok malý urýchľovací efekt, zvýšením inzulínogénnej odpovede glukózy.  

Ok, to boli len bunky na sklíčku, ktoré nie sú ľudské a trocha slabé. 

Teraz nejaké ľudské dáta. 

V roku 2009 bola publikovaná štúdia, v ktorej boli ľudia kŕmení buď sýtenou vodou alebo diétnou sódou. Celkovo mala diétna sóda veľmi malý (nie štatisticky významný) nárast v uvoľňovaní inzulínu, ktorý sa pri všetkých zámeroch a účeloch neodlišoval od sýtenej vody. Zaujímavé je, že diétna sóda zvýšila sekréciu bielkovinového peptidu podobného glukagónu, ktorý hrá úlohu pri hlade a metabolizme glukózy. 

Tak, aby sme to zhrnuli, zdá sa, že väčšina umelých sladidiel skutočne nespôsobuje šialené výstupy inzulínu. Takže sa môžme trocha ukľudniť. 

cukor

3. Umelé sladidlá zničia vašu mikroflóru

Existujú určité špekulácie a obavy o tom, že umelé sladidlá môžu zmeniť vašu mikroflóru. Okrem toho, bolo tiež veľa špekulácií o tom, že zmeny v mikrobiálnej flóre môžu zapríčiniť naberanie hmotnosti (toto je čo sa týka ľudí naozaj neznáme a nedávne štúdie naznačujú, že to nemusí byť pravda). 

Existuje niekoľko vecí, ktoré by sme o tomto mali vedieť, nakoľko je veľmi dôležité aby sme to pochopili. 

U myší bolo preukázané, že umelé sladidlá v primeranej, až veľmi vysokej dávke  môžu spôsobiť negatívne zmeny v mikrobiálnej flóre, a že to môže spôsobiť formu glukózovej intolerancie. Teraz je dôležité poznamenať, že nie všetky testované umelé sladidlá zapríčiňovali tento účinok a sacharóza sama o sebe spôsobovala rovnaký fenomén.

Okrem toho sa tieto údaje u myší neopakovali nejako významne, ani u ľudí. V skutočnosti, dôkladné hľadanie skutočných dôkazov u ľudí prináša rovnaký výsledok, ako som dostal ja, veľké husie vajce (stáva sa to nám všetkým…).

Takže môžeme povedať, že u hlodavcov existujú nejaké dôkazy, že niektoré umelé sladidlá môžu zmeniť našu mikroflóru, ale naozaj netušíme, či sa to stáva aj u ľudí, koľko to trvá, akým spôsobom a aké sú konečné dôsledky. 

4. Aspartám je jedovatý

Ľudia radi nenávidia aspartám. Často zachádzajú až tak ďaleko, že ho volajú jedom. Nuž, znova sa môžeme pozrieť na vedu a skutočné dôkazy o tom, či je naozaj jedom a ak áno, v akej dávke. 

Aspartám metabolizuje na metanol, čo je zlé a spôsobuje slepotu. Predpokladá sa, že metanol je toxický a má tieto účinky, pretože veľké množstvo metanolu metabolizuje na metanan, ktorý spôsobuje poškodenie. 

Takže aby bol aspartám jedovatý musíte ho premeniť na vysoké množstvo metanolu a potom na metanan. Táto štúdia už bola vykonaná a je správna. 

30 ľuďom bola podaná dávka aspartámu v objeme 34mg/kg (veľmi vysoká dávka oproti normílnemu príjmu), 100mg/kg, 150mg/kg a 200mg/kg. Je to ekvivalent toho, akoby ste vypili v priemere 12 až 80 plechoviek diétnej sódy denne. V dávke 34mg/kg boli hladiny metanolu nezistiteľné, ale boli zistiteľné v dávke 100, 150 a 200mg/kg.

Avšak, žiaden metanan nebol detekovaný, dokonca ani v skupine s najvyššími dávkami. Tiež neboli zistené žiadne problémy s krvými markermi alebo očami.

Okrem toho, neexistujú žiadne iné známe ani študované aspekty aspartámu, pokiaľ ide o jedovatosť. 

Zhrnutie

Na základe intervenčných údajov umelé sladidlá nezvyšujú váhu. V sutočnosti vám môžu pomôcť schudnúť a udržať si váhu. 

Zdá sa, že vo všeobecnosti nemajú žiadne významné inzulínogénne vlastnosti.

Existujú veľmi obmedzené dôkazy o tom, že niektoré z nich v pomerne veľkých dávkach menia mikroflóru u hlodavcov, ale nebolo to dokázané u ľudí. V dávkach, ktorú by mohlo skonzumovať 99,99999% z nás sa zdá, že nie je toxický. 

Referencie:

Sucrose compared with artificial sweeteners: different effects on ad libitum food intake and body weight after 10 wk of supplementation in overweight subjects.

Effect of drinking soda sweetened with aspartame or high-fructose corn syrup on food intake and body weight.

A Trial of Sugar-free or Sugar-Sweetened Beverages and Body Weight in Children.

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.