O proteínoch, Pre ženy

Proteín pre ženy

|||protein_pre_zeny-bestbody

Väčšina žien hľadá proteín, ktorý by mal čo najmenej sacharidov a tukov, preto odporúčame diétne proteíny pre ženy ak je cieľom cvičenia chudnutie. Najčastejšie, proteíny určené pre ženy obsahujú vysoké množstvo sacharidov a tukov. Je to z dôvodu sladkej a dobrej chuti, prípadne určený ako náhrada stravy. Ženský organizmus má isté špecifiká na základe ktorých je možné si vybrať ten správny proteín. V tomto článku Vám pomôžeme pri výbere vhodného proteínu, ktorý bude spĺňať vaše požiadavky, či už sa snažíte o chudnutie, priberanie alebo potrebujete proteín na regeneráciu po cvičení.

Obava priberania svalovej hmoty u žien?

Potrebujú ženy proteín?

Proteín je nevyhnutný aj pre ženy. Často sa stáva, že ženy sa boja prijímať proteíny z dôvodu naberania svalovej hmoty. Práve naopak, proteín u žien podporuje chudnutie, má nízku energetickú hodnotu a zrýchľuje metabolizmus. Pre ženy je veľmi obtiažne priberať svalovu hmotu hlavne z dôvodu, že im chýba dôležitý anabolický hormón testosterón.

Nedostatok proteínov nezabezpečuje chudnutie

Nedostatočný príjem bielkovín môže mať za následky: Neúplnú regeneráciu svalstva po tréningu čo môže viesť k pretrénovaniu, odbúravanie svalovej hmoty, spomalenie metabolizmu, nabúranie hormonálnej rovnováhy, narušenie imunitného systému a znemožnenie dôležitých funkcií pre správny chod organizmu.

Ženy majú nižší podiel svalovej hmoty a vysoký podiel tuku na rozdiel od mužov.

Väčšina žien sa snaží spaľovať tukové zásoby, ale nechce pribrať svalovú hmotu. V skutočnosti je pre ženu veľmi obtiažne priberanie svalovej hmoty, kvôli vyššie uvedenému nedostatku testosterónu. Naopak svalová hmota ženy je zväčša atrofovaná (ochabnutá). Avšak silový tréning s užívaním kvalitného proteínu s minimálnym obsahom cukru a tuku (najlepšie srvátkový izolát) umožňuje svalovú hmotu spevniť a rýchlo regenerovať. V konečnom dôsledku sú svaly aktívne a pevné. Najväčšou výhodou tejto kombinácie je fakt, že svalová hmota je najväčším “konzumentom” energie. Žena s pevným svalstvom ma vyšší bazálny metabolizmus, takže stále spaľuje energiu z tukových zásob. Taktiež z hľadiska zlepšenia srdcovo-cievneho systému, trávenia, zníženia rizika osteoporózy, zlepšenia krvného tlaku a celkovo zlepšenia zdravia, žena potrebuje aktívnu svalovú hmotu.

Ideálny proteín pre ženy, ktoré sa snažia schudnúť je srvátkový proteínový izolát alebo micelárny kazeín.

Srvátkový izolát

Srvátkový izolát je najčistejšia forma srvátkového proteínu. Má vysokú biologickú hodnotu a stráviteľnosť. Srvátkový izolát obsahuje minimálne alebo žiadne množstvo sacharidov, laktózy a tukov. Preto je vhodný pre ženy, ľudi v diéte a vrcholých športovcov. Izolát je jeden z najrýchlejšie vstrebateľných proteínov ideálny ihneď po tréningu. Má vyšší pomer bielkovín oproti srvátkovému koncentrátu. Veľkou výhodou je vysoký obsah vetvených aminokyselín BCAA a výborná chuť.

Najkvalitnejší srvátkový izolát sa získava technológiou CFM mikrofiltráciou (Cross Flow Microfiltered). Proces je pri nízkej teplote, malom tlaku a normálnom pH na základe čoho je zachovaná vysoká biologická kvalita bielkovín a peptidov. CFM proteín neprichádza do styku s chemikáliami a preto zostáva nepoškodený v pôvodnom stave, čo má za následok určité výhody oproti izolátu vyrobeného iónovou výmenou, ako napríklad vyšší obsah vápnika a menej sodíka.

Výhody:

 • výborná stráviteľnosť a využiteľnosť (biologická hodnota)
 • rýchla vstrebateľnosť
 • vysoký obsah vetvených aminokyselín BCAA
 • vysoký obsah bielkovín 85 – 95 %
 • minimálny alebo žiadny obsah laktózy, tuku, sacharidov
 • dobrá rozpustnosť a výborná chuť
 • zachovaný obsah laktoferínu (antivírusové, antimikrobiálne, protirakovinotvorné a imunitné účinky
 • bez použitia chemikálií
 • podpora produkcie anabolického rastového faktoru IGF-1

Nevýhody:

 • pomerne vyššia cena oproti ostatným menej kvalitným proteínom

Odporúčame tieto najkvalitnejšie CFM srvátkové izoláty za najlepšie ceny:

Micellar Casein – Micelárny kazeínový proteín

Kazeínový proteín je známy aj pod názvom nočný proteín. Ide o najkvalitnejší proteín s postupným uvoľňovaním aminokyselín. Je výborne stráviteľný s vysokým využitím bielkovín pre svalové bunky. Vďaka jeho postupnému a dlhodobému vstrebávaniu aminokyselín (viac ako 7 hodín) je vhodný pred spaním alebo pri nízkom príjme bielkovín cez deň, pričom sa týmto minimalizuje katabolický účinok po telesnom zaťažení (odbúravanie svalovej hmoty). Zabezpečuje efektívnu svalovú regeneráciu, anabolický účinok a pozitívnu dusíkovú bilanciu, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie a regeneráciu svalovej hmoty. Vhodný je pre všetkých aktívnych ľudí, ktorý sa snažia pribrať alebo udržať svalovú hmotu a zregenerovať organizmus, taktiež pre ženy v redukčných diétach.

Micelárny kazeín sa vyrába z čerstvého mlieka procesom ultrafiltrácie. Filtrovaním sa oddeľuje od srvátky. Na rozdiel od kazeínu vápenatého je to šetrný proces bez pridania chemických látok a použitia vysokých teplôt.

Výhody:

 • vysoký obsah L-glutamínu a BCAA
 • antikatabolický účinok (proti odburávaniu svalovej hmoty)
 • vysoký obsah vápnika, fosfóru, dráslika a sodíka
 • vysoký obsah bielkovín 80 – 90 %
 • nízky obsah tuku, laktózy a sacharidov
 • dobrá cena

Odporúčame tieto najkvalitnejšie micelárne kazeíny za najlepšie ceny:

Ďalším špecifikom ženského organizmu je vyššia strata minerálov oproti mužskému organizmu.

V súčasnej dobe taktiež veľa žien aj mužov trpí rôznymi alergiami a intoleranciami, alebo sú vegetariáni či vegáni. Proteíny rastlinného pôvodu sú obzvlášť dobrou formou príjmu bielkovín pre týchto ľudí. Medzi najkvalitnejšie a najpopulárnejšie proteíny patrí ryžový a konopný.

Rice Protein – Ryžový proteín

Ryžový proteín je výborný proteín pre vegetariánov, vegánov a osoby, ktoré majú rôzne alergie. Jeho miesto si nájdu aj ženy a športovci, ktorí sa snažia žiť zdravšie a nezakysľovať organizmus. Je tiež známy ako zásadotvorný čo oproti živočíšnym proteínom nezakysľuje organizmus. Obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny (organizmus si ich nevie sam vytvoriť), ktoré sú potrebné k tvorbe svalového tkaniva, hormónov a enzýmov, bez ktorých nevieme prežiť. Jeho zloženie aminokyselín je porovnateáné so srvátkovým proteínom a omnoho lepšie ako v sójovom proteíne. Je rýchlo vstrebateľný, takže je vhodný ihneď po tréningu.

Ryžový proteín je vyrobený filtrovaním proteínu a vlákniny z enzymatický predtrávenej celozrnnej hnedej ryže vrátane klíčkov a otrúb. Proces výroby je pri nízkych teplotách, bez použitia chemikálií a kyslej hydrolýzy.

Výhody:

 • vysoký obsah bielkovin 80 %
 • výborná stráviteľnosť
 • neobsahuje lepok, sóju, laktózu, mlieko ani iné alergény
 • zásaditý účinok
 • dobrá chuť
 • vysoký obsah vitamínov, minerálov, antioxidantov, tokeferolu a ďalších látok
 • dobrá cena
 • vysoký obsah glutamín

Odporúčame tento najkvalitnejší ryžový proteín za najlepšiu cenu:

Hemp Protein – Konopný proteín

Konopný proteín je považovaný za najlepší rastlinný proteín. Je bohatým zdrojom omega 3 mastných kyselín, všetkých esenciálnych aminokyselín, antioxidantov a vlákniny. Jeho veľkou prednosťou je detoxikačný účinok. Má priaznivé účinky na pH rovnováhu a nespôsobuje prekyslenie ako sójové a srvátkové proteíny. Je označovaný ako kompletný proteín, kedže je zdrojom všetkých aminokyselín, čo je nevyhnutné pre regeneráciu. Týmto sa môže plne porovnávať s ktorýmkoľvek živočišným proteínom. Je vhodný pre všetkých aktívnych ľudí, vegetariánov, vegánov a osoby trpiace alergiami.

Konopný proteín je vyrobený rozdrvením konopných semienok. Lisovaním sa získava konopná múka a konopný olej. Celozrnná konopná múka je následne sušená za studena a preosiata tak, aby sa oddelili hrubé časti otrúb od jemného konopného prášku, ktorý má obsah veľmi kvalitnej bielkoviny do 50 %.

Výhody:

 • výborná strávitelnosť (až 90%)
 • vysoký obsah omega 3, antioxidantov, stráviteľnej vlákniny, vitamínov, minerálov, enzýmov
 • neobsahuje laktózu, lepok, mlieko, sóju, hexan a ostatné alergény
 • zastúpenie všetkých aminokyselín “kompletný proteín”
 • neobsahuje THC – nemá psychotropné účinky
 • je zdrojom GLA (omega gama-linolová kyselina)
 • vhodný pre vegánov a vegetariánov
 • bez použitia chemikálií

Nevýhody:

 • horšia chuť
 • nižší obsah bielkovín 50 %

Odporúčame tieto najkvalitnejšie konopné proteíny za najlepšie ceny:

Skúšajte, kombinujte a uvidíte, čo je pre vás najlepšie. Dúfame, že sa teraz budete pri výbere proteínu cítiť istejšie. Dôležité je vyskúšať zo všetkého a zistiť, čo Vám najviac vyhovuje. Dajte vedieť aj Vašim priateľkám, pokiaľ majú problém s výberom správneho proteínu. Ak si však ani po prečítaní tohto článku nebudete vedieť vybrať ten správny proteín, sme tu pre Vás, aby sme Vám s výberom pomohli. Disponujeme širokým výberom proteínov ale aj iných doplnkov výživy či už na našom e-shope, alebo v predajni v nákupnom centre Eurovea, kam Vás pozývame. Tešíme sa na Vašu návštevu!

eurovea

Zdroj: Kent SB (February 2009). “Total chemical synthesis of proteins”. Chemical Society Reviews. 38 (2): 338–51. doi:10.1039/b700141j.

Lemon, PW (2000). “Beyond the zone: protein needs of active individuals”. Journal of the American College of Nutrition. 19 (5 Suppl): 513S–521S. doi:10.1080/07315724.2000.10718974

Phillips, SM (2006). “Dietary protein for athletes: from requirements to metabolic advantage”. Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism. 31 (6): 647–54. doi:10.1139/h06-035

Wolfe, Robert R (2000). “Protein supplements and exercise”. The American Journal of Clinical Nutrition. 72 (2 Suppl): 551S–7S. doi:10.1093/ajcn/72.2.551S

https://www.reflexnutrition.com/allergy-advice/

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako špecialista športového vybavenia, výživy a kondičného tréningu viac ako 18 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.