Chudnutie

Prehodnotenie problému dlhodobého manažovania hmotnosti

Prehodnotenie problému dlhodobého manažovania hmotnosti

Chudnutie je dosť ťažké. Udržiavanie je ešte ťažšie. Napriek desaťročiam vedeckého pokroku v našom chápaní príjmu a výdaja energie, opätovné naberanie hmotnosti po schudnutí stále zostáva najväčším problémom pri liečbe obezity. Čo sme prehliadli v tejto rovnici energetickej rovnováhy? Pri zamyslení sa nad týmto problémom si myslím, že stojí za to opýtať sa samých seba, či žijeme aby sme jedli alebo jeme, aby sme žili. Je v tom obrovský rozdiel. Za predpokladu hojnosti potravín v našom prostredí by väčšina z nás žila, aby jedla. Ale čo nás k tomu ženie, aká motivácia, alebo jednoducho povedané, aké sú faktory zdravého a nezdravého správania?

Vo všeobecnosti sa ukázalo, že zásahy v oblasti zdravého životného štýlu vrátane stravy, cvičenia a stratégií správania, ako je napríklad vedenie záznamov o výživovej hodnote, sú pri chudnutí účinné z krátkodobého hľadiska.

Avšak, nedostatočné dodržiavanie účastníkov, spojené s existenciou nezdravého správania prinesie, čo sa týka dlhodobého hľadiska, návrat k pôvodnej hmotnosti. Podľa výskumu v oblasti kardiovaskulárneho zdravia a zmien zdravotných faktorov sa u populácie v USA v rokoch 1988 až 2008 zmenilo skóre zdravej výživy minimálne (z 0,3% na 1,4% medzi rokmi 1999 až 2008), a úroveň fyzickej nečinnosti sa znížila len o 7-10% od roku 1999 do roku 2006. Okrem toho sa odhaduje, že do roku 2020, 43% amerických mužov a 42% amerických žien bude mať BMI ≥ 30kg/m2 (t.j. kategória obéznych). Napriek stanoveným rizikám a benefitom spojených s diétou a fyzickou aktivitou sa zdá, že zdravé správanie má tendenciu byť neuveriteľne odolné voči zmenám.

Nedávny report od expertov na obezitu vykonaný v National Institutes of Health rozoberal problém opätovného nabrania váhy po schudnutí. Autori zdôraznili problém zlyhania správania, v ktorom sa pacienti stávajú znechutenými striktným životným režimom, hlavne keď sa ich chudnutie po prvých 6 mesiacoch zhoršuje. Autori špeciálne zmienili, že “Pôvodne pozitívne dôsledky chudnutia (napríklad zmysel pre uskutočnenie, lepšie padnúce oblečenie) prevážia kognitívne a fyzické úsilie potrebné na zhodenie hmotnosti. Neskôr, keď cieľom je udržať si zhodenú hmotnosť, je pozitívna odozva menej porovnávaná s úsilím potrebným na udržanie rovnakého režimu. Inými slovami, cena za oddanosť týmto zákrokom po čase prevýšila benefity a zdá sa, že pacienti odôvodňujú svoje správanie prehodnocovaním vzťahu cena/benefity. Ako teda dokážeme zvýšiť benefity z dlhodobého hľadiska, s tým že znížime cenu spojené s udržaním váhy?

Potrebujeme pochopiť, aké faktory umožňujú ľuďom úspešne si udržiavať správanie počas dlhého časového úseku. Za posledné roky začali vedci skúmajúci obezitu a správanie objavovať stratégie, ktoré zahŕňajú začlenenie vedomého myslenia, aby sme podporili udržateľnosť zdravého správania. Vedomé myslenie, alebo byť vedomý je definované ako: uvedomovanie si prítomného okamihu a venovanie pozornosti skúsenostiam s daným momentom, bez súdenia. Táto pozornosť vedie k čistému uvedomovaniu si našich vlastných myšlienok, rovnako ako prostredia konkrétneho jedinca, v ktorom si všíma čo sa práve deje, ale namiesto reagovania, vidí myseľ tieto myšlienky ako bezvýznamné. To však neznamená odpojenie sa od života samotného, myseľ je skôr aktívne zapojená a flexibilná. Vedomé myslenie nie je technika ale spôsob života.

Môžete sa pýtať, čo to má spoločné s obezitou a zdravým správaním? Všetko je prepojené. Intervencie založené na vedomom myslení (MBI) sa nedávno stali zameraním pre liečbu stravovacieho správanie súvisiaceho s obezitou. Nedávny posudkový dokument skúmal účinnosť MBI na zmenu tohto stravovacieho správania spojeného s obezitou. Z 21 štúdií zahrnutých v tomto posudku, 18 štúdií zaznamenalo pozitívne výsledky týkajúce sa výsledkov stravovania súvisiacich s obezitou. Špecificky, vedomé myslenie zlepšilo sebauvedomenie a samoreguláciu (t.z. dlhotrvajúcu sebamotiváciu), zlepšením uvedomenia si emocionálnych a senzorických podnetov, ktoré môžu byť účinné pre udržanie tohto správania z dlhodobého hľadiska. Ide o akceptovanie momentu, v ktorom práve sme a cítiť, čokoľvek cítime (akceptovať pozitívne aj negatívne emócie) bez toho, aby sme sa snažili odolať, zmeniť alebo ich kontrolovať. Pod emocionálnym stresom sa väčšina z nás pokúsi uspokojiť sa tým, že si dá nejaké jedlo do úst, ale uvedomenie si negatívnych emócií a to, že máme väčšiu sebakontrolu nám pomôže odolať nutkaniu jesť veľké množstvá jedla alebo nezdravé jedlá. Takže väčšie uvedomovanie a sebakontrola môžu pomôcť jednotlivcovi lepšie sledovať a regulovať ich príjem potravy, ako aj ich zapájanie fyzickej aktivity.

Keď žijeme aby sme jedli, máme tendenciu stravovať sa bezvýznamne, pretože zvykneme jedlo vidieť ako zdroj odmeny alebo zábavy a hádžeme si jedlo do úst bez toho, aby sme venovali pozornosť tomu, čo jeme a či sme už plní. Avšak, keď sme vedomejší a viac si všímame (jesť aby sme žili), viac si uvedomujeme, čo ide do nášho tela tým, že sa dôrazne zameriavame na akt jedenia a s konzumáciou súvisiacich rozhodnutí. Zhrnutím je, že vedomé myslenie môže pomôcť pacientom indentifikovať vnútorné a vonkajšie stravovacie návyky, riadiť chuť na jedlo a posilniť sebakontrolu a odolnosť – všetky tieto faktory sú potrebné na boj proti znechuteniu, ktoré sa postupom času objavuje v tomto životnom štýle. Možno, keď budeme vedomejší, naladíme sa viac na naše telo namiesto našich myšlienok (t.j. premýšľame o cena/benefity) a začneme sa pozerať na potravu skôr ako na výživu ako na emocionálny komfort. Je dôležité poznamenať, že výskum je v tejto oblasti ešte predbežný, ale skúmanie a pochopenie vzťahu medzi starostlivosťou a zdravým správaním môže držať sľub pre dlhodobé manažovanie hmotnosti.

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.