Zdravie a zdravá výživa

Prečo potrebujeme antioxidanty

|

Antioxidanty v podobe doplnkov výživy obsahujú rozličné množstvá živínvýťažkov z rastlín, vrátane beta karoténu, vitamínu C, vitamínu E, zinku, medi a horčíka a koenzýmu Q10.Tak ako majú priaznivý vplyv na váš celkový zdravotný stav, taktiež pomáhajú zotaviť sa vášmu organizmu po športových tréningoch.

Ako fungujú antioxidanty

Veľmi intenzívne cvičenie, popritom fajčenie, spálenie slnkom, psychický stres či znečistenie ovzdušia môžu zvýšiť vo vašom organizme hladinu voľných radikálov, ktoré môžu poškodiť bunkové membrány, narušiť DNA a zvýšiť riziko vzniku chorôb súvisiacich s vekom a rakoviny. Existujú však dôkazy, na základe ktorých možno tvrdiť, že antioxidanty v podobe doplnkov výživy môžu proti tomuto riziku organizmus chrániť, aj keď antioxidanty v prirodzenej forme, prijaté ako súčasť potravy, sú účinnejšie.

Kto má užívať antioxidanty

Aj keď s ním nesúhlasia všetci, dá sa povedať, že vzhľadom k nášmu životnému prostrediu a rôznych úrovniach stresu, by mal každý užívať nejaký typ antioxidantu. Najlepšie účinkujú, keď ich striedate, takže 10 dní môžete užívať kvalitný zelený čaj a ďalších 10 dní napríklad hroznový extrakt alebo resveratrol a potom napríklad raw kakaové bôby.

Aké množstvo antioxidantov prijať

„Podľa Európskej únie, odporúčaná dávka denného množstva vitamínu C pre bežného nešportujúceho človeka je 60 mg a vitamínu E 10 mg. Avšak ide o množstvá dostačujúce k podpore zdravia, no rad vedcov verí, že sú príliš nízke. Je dôležité si uvedomiť, že fyzickou či psychickou aktivitou stúpa potreba týchto vitamínov až na 5 násobok. Doplnky výživy nie sú náhradou správnej výživy, ide len o doplnenie chýbajúcich živín popri bežnej a bohatej strave, ktorá by mala byť základom. Snažte sa jesť aspoň päť porcií ovocia a zeleniny denne – čím intenzívnejšiu má ovocie či zelenina farbu, tým vyšší je obsah antioxidantov v nich. Vzhľadom k veľkej škále farieb ovocia a zeleniny máme k dispozícii veľký výber antioxidantov.

Kedy užívať antioxidanty

To závisí od konkrétneho doplnku a od toho, aký účinok antioxidantov hľadáte. Vitamín C je antioxidant, ktorý je najlepšie užívať po tréningu, pretože blokuje kortizol, hormón stresu. Štúdie z roku 2008 naznačujú, že antioxidanty sú najviac prínosné, ak sú užívané súčasne s jedlom. Vo výskume, krysy, ktoré boli kŕmené červeným vínom súčasne s mäsom, mali v tráviacom trakte menšie množstvo voľných radikálov ako tie, ktoré červené víno nekonzumovali,  avšak dôkazy nie sú presvedčivé.

Vedľajšie účinky antioxidantov

Vedľajšie účinky sú v tomto prípade spojené len s nadmernou konzumáciou niektorých vitamínov nájdených v antioxidačných doplnkoch. Napríklad obrovské množstvo karoténu môže premeniť vašu pokožku dočasne na oranžovú. Antioxidačné minerály ako zinok, horčík a meď môžu byť toxické vo veľmi vysokých dávkach. Ak sa však budete držať odporúčaného dávkovania je všetko v poriadku.

Ďalšie informácie o účinkoch, a fungovania antioxidantov sa môžete dočítať aj v našom článku: Antioxidanty a ich zázračné a prospešné účinky

Zdroj: www.mensfitness.co.uk

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.