Zdravie a zdravá výživa

Prečo je potrebný vitamín B1?

|vitamin-B1-bestbody

Nevyhnutnou súčasťou výživy človeka sú nepochybne aj vitamíny. Aj keď ich denný príjem predstavuje iba nepatrné množstvo, radia sa medzi nenahraditeľné živiny. Vitamín B1 má priaznivý účinok pri liečbe ochorení periférnych nervov a svalov, či už zápalového, toxického alebo metabolického pôvodu. Prečítajte si tento článok a dozviete sa z akej potravy ho získať a aké sú jeho funkcie.

Vitamín B1 je biela látka rozpustná vo vode. Bol prvým objaveným vitamínom zo skupiny vitamínov B. Aktívnou formou vitamínu B1, ktorý sa priamo zúčastňuje metabolických procesov je tiamíndifosfát ( TDP ). Vzniká fosforyláciou tiamínu pomocou ATP v bunkách črevnej sliznice.

Zdroje a potreba :

Je prítomný v rastlinných a živočíšnych tkanivách buď voľný alebo v komplexe s bielkovinou. Medzi hlavné zdroje zaraďujeme obilné klíčky, pečeň, celozrnná múka, droždie, srdcia, strukoviny. Treba zdôrazniť, že tiamín sa nachádza najmä vo vonkajšej vrstve obalu obilných zŕn, preto jeho nedostatok pozorujeme najmä v oblastiach, kde je hlavným zdrojom výživy lúpaná ryža. Potreba vitamínu B1 je úmerná množstvu skonzumovaných sacharidov ( 0,6 mg na 1000 kcal zo sachariov ), priemerný dospelý muž potrebuje cca 1,5 mg za deň.

Funkcie :

  • Je zložkou koenzýmov, ktoré sa zúčastňujú oxidačnej dekarboxylácie kyseliny pyrohroznovej a 2–oxoglutárovej. Pyruvát je konečný produkt oxidácie glukózy glykolýzou za aeróbnych podmienok. Dekarboxylácia pyruvátu umožňuje zapojenie cukrov, po premene pyruvátu na acetyl–Co A do Krebsovho cyklu. Čiže oxidačnou dekarboxyláciou pyruvátu vzniká acetyl–Co A ( v matrix mitochondrie ). Táto reakcie je tiež dôležitá pre využitie acetyl-Co A na syntézu karboxylových kyselín, umožňuje teda tvorbu lipidov z cukrov. Druhou dôležitou reakciou, ktorej sa zúčastňuje TDP je oxidačná dekarboxylácia 2–oxoglutarátu – je to dôležitá reakcia Krebsovho cyklu, bez ktorej by v tomto cykle nemohli vznikať dôležité medziprodukty metabolizmu, čiže by sa v Krebsovom cykle nemohli oxidovať zložky cukrov, tukov a bielkovín a nemohla by sa z nich získavať energia.
  • Podporuje rast
  • Udržiava normálnu činnosť svalov
  • Mentálne funkcie : zabezpečuje energiu pre centrálny nervový systém

Následky nedostatku :

  • Vzniká pri jeho zníženom prívode potravou. Ochorenie spôsobené nedostatkom vitamínu B1 sa nazýva beri – beri (kŕče, svalová slabosť).
  • Spôsobuje poruchy metabolizmu – pri nedostatku tiamínu je znížená premena pyruvátu na acetyl–Co A a nastáva jeho zvýšená premena na laktát, vzniká laktátová acidóza!
  • Prvé príznaky zo strany CNS sú zápaly nervov, poruchy reflexov, potom nasledujú degeneratívne zmeny centrálnych a periférnych nervov s obrnou, bolesti svalov, poruchy citlivosti.
  • Pri chronickom alkoholizme sa na nedostatku vitamínu B1 podieľa nedostatočný prívod potravy ale aj znížené vstrebávanie vitamínu v zažívacom trakte. Vyskytuje sa apatia, poruchy pamäti a očných svalov.

Ako už bolo vyššie spomenuté, ochorenie beri – beri sa vyskytuje najmä v oblastiach kde je uprednostňovaná konzumácia lúpanej ryže pred nelúpanou. Odstránením šupiek sa odstráni aj vitamín B1.

Ste prekvapený, aké môže mať vitamín B1 účinky na Váš organizmus? Dajte vedieť aj Vaším priateľom, aby sa im aj oni vyvarovali. Príďte nás navštíviť do našej predajne v nákupnom centre Eurovea, kde Vám naši predajcovia poradia ďalšie kvalitné doplnky výživy podporujúce Vás organizmus. Tešíme sa na Vašu návštevu!

eurovea

Autor článku je doktor športovej kinantropológie Mgr. Matúš Kobulnický, PhD. Použité referencie v autorových článkoch sú najmä z databáz vedeckých článkov a potvrdených výskumov ako PubMedScopusWeb of Science.

Knižné referencie:

Žák, F. 2005. Výživa pre výkon a zdravie. Bratislava : ICM AGENCY 2005. 140 s. ISBN 80–969268–2–9
Javorka, K. a kol. 2009. Lekárska fyziológia. Martin : Osveta 2009. 742 s. ISBN 978-80-8063-291-5
Bergendi, Ľ. a kol. 1997. Základy biologickej chémie a enzymológie. Bratislava : Palaestra 1997. 385 s. ISBN 80-88718-05-8
Turecký, L. 2008. Lekárska biochémia 2. Bratislava : Asklepios 2008. 216 s. ISBN 978-80-7167-123-7)

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.