Zdravie a zdravá výživa

Potrebujeme dopĺňať vitamín D?

Vitamín D|

Vitamín D je biela kryštalická látka, ktorá je rozpustná v tukoch a olejoch. Vyskytuje sa v dvoch základných formách: Cholekalciferol (D3) a Ergokalciferol (D2). Najmä u detí sa nedostatok vápnika a fosforu môže prejaviť ako krivica – mäknutie a krivenie kostí. U dospelých podporuje vznik osteomalácie, často s kombináciou so senilnou osteoporózou – kosti sa stávajú krehké a bolestivé – náchylné na zlomeniny a poranenia.

Podľa najnovších výskumov by mal každý užívať D-vitamín!

Ešte nedávno neexistovali dostatočné dôkazy a odporúčania na užívanie D-vitamínu, ale podľa nových usmernení pre výživu, je ťažké získať dostatok D-vitamínu zo slnečného žiarenia a prírodných zdrojov z potravy v období jesene a zimy. Ľudia by mali zvážiť užívanie vitamínu D v dennej dávke obsahujúcej 10 mikrogramov (400 IU) v týchto obdobiach. Jedinci s vysokým rizikom nedostatku vitamínu D  ako napríklad ľudia s nízkou expozíciou na slnku, či ľudia v inštitúciách, firmách, ľudia tmavej pleti najmä z afrického, karibského a juhoázijského prostredia, by mali zvážiť užívanie D-vitamínu celoročne. Deti vo veku 1 až 4 rokov majú užívať denne 10 mikrogramov vitamínu D. A všetky deti do 1 roka by mali mať dennú dávku poskytujúci 8,5 až 10 mikrogramov vitamínu D. Keď to zhrnieme, každý človek bez ohľadu na vek by mal užívať 400 IU vitamínu D denne na jeseň a v zime, alebo celoročne v prípade rizikových skupín najmä u detí a dojčiat. Bolo zistené, že nedostatok D-vitamínu má priam epidemické rozmery. Viac o vitamíne D sa dozviete v našom článku https://bestbody.sk/ako-nam-pomaha-vitamin-d/

Nedostatok vitamínu D

Je spôsobený najmä nedostatkom slnečného žiarenia, nie stravou. Každý by mal zvážiť doplnenie D-vitamínu na jeseň a v zime, ak nebudete jesť dostatok potravín, ktoré prirodzene obsahujú vitamín D alebo sú ním obohatené. Denné dávky potravy obsahujúce  potrebných 400 IU D-vitamínu má napríklad 12 vajec alebo 2 a ½ plechovky tuniaka. Preto existujú tvrdenia, že nedostatok vitamínu D je diétnou otázkou a že zdravé stravovanie môže stačiť na vyriešenie problému. Jasné to však nie je. Za predpokladu, že optimálna dávka je 400 IU denne pre deti aj dospelých, myslím že jesť denne 12 vajec, či niekoľko plechoviek tuniaka je nereálne a len udržuje mýtus, že nedostatok vitamínu D je diétnou chybou. Slnečné žiarenie a doplňovanie D-vitamínu sú správnym riešením. Jeden z najkvalitnejších vitamínov D vyrába firma PurePharma nový názov firmy je PUORI, zároveň odporúčam tento efektívny doplnok výživy.

Užívanie vitamínu D

V jednej štúdii je uvedené, že 10 mikrogramov alebo 400 IU nie je postačujúcou dávkou na liečbu alebo prevenciu nedostatku vitamínu D u dospelých, najmä u vysoko rizikových skupín. Existuje smernica, ktorá definuje množstvo doplnkového vitamínu D, ktoré je potrebné na prevenciu a liečbu. Na základe množstva potrebného na udržanie zdravého krvného obrazu sa odporúča denne 1500-2000 IU pre dospelých, starších ľudí a tehotným ženám. Dôležité je, že uvedené odporúčanie je založené na udržiavaní zdravých hladín, nie na odstránenie nedostatku, v takom prípade by bola potrebná dávka vyššia. U ľudí s deficitom vitamínu D dosiahlo pri dennej dávke 5 000 IU počas 3 mesiacov zdravú hladinu krvi vo väčšine (93 %) skúmaných, ale menej ako polovica sa zlepšila pri dávke 2000 IU. A  4 000 IU denne počas tehotenstva bolo bezpečné a účinné, zatiaľ čo v porovnaní s tým bola dávka 400 IU úplne neúčinná pri dosiahnutí adekvátnych hladín vitamínu D v krvi.

Záver

Keďže v médiách stále pretrvávajú správy, že všetok D-vitamín môžeme získať zo stravy, znižuje sa tak dôležitosť  doplňovania D-vitamínu. Riešenie problému je záujmom verejného zdravia. Prípravky vitamínu D nájdete v tomto e-shope bestbody.sk.

Medzi najkvalitnejšie výrobky vitamínu D patria tieto tri, ktoré sám odporúčam svojím klientom:

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.