Ostatné témy, Tipy a odporúčania, Zdravie a zdravá výživa

Pomáha nám magnézium spať?

Pomáha nám magnézium spať?

Otázka: Pomáha vám magnézium spať?

Odpoveď: Štúdie našli spojenie medzi nízkymi hladinami magnézia, dôležitého minerálu, ktorý zohráva veľmi dôležitú úlohu v širokej škále procesov v tele a pri poruchách spánku. Ale ak ste znepokojený, že nemáte dostatok magnézia, zmena vašej stravy môže byť lepšou možnosťou, ako užívanie doplnkov, keďže “existuje naozaj málo dôkazov o tom, že užívanie super-terapeutických dávok magnézia je pre vás prospešné,“ povedal Dr. Raj Dasgupta, profesor pľúcnej a spánkovej medicíny na univerzite v Južnej Kalifornii.

Tento minerál je široko dostupný v rastlinných aj v živočíšnych potravinách a obličky obmedzujú vylučovanie magnézia močom, takže nedostatky sú u zdravých ľudí zriedkavé. Listová zelená zelenina, orechy, strukoviny a celé zrná sú dobrými zdrojmi horčíka. Ryby kurčatá a hovädzie mäso tiež obsahujú horčík. Starší dospelí ľudia s určitými poruchami, ako je diabetes typu 2, gastrointestinálne ochorenia a alkoholizmus však môžu mať nedostatočné množstvá.

“Nedostatok magnézia bol spojený s vyššími hladinami stresu, úzkosti a ťažkosťami relaxovať, čo sú kľúčové ingrediencie k dobrému spánku v noci,“ povedal Dr. Dasgupta. Poznamenal, že magnézium vzájomne pôsobí s dôležitým neurotransmiterom, ktorý podporuje spánok.

Jedna malá dvojito zaslepená klinická štúdia v Teheráne so 43 staršími ľuďmi, ktorí boli náhodne pridelení, aby dostávali 500 miligramov horčíka, alebo placebo počas ôsmich týždňov zistila, že tí, ktorí dostali doplnok, zaspali rýchlejšie a strávili viac času v posteli spaním, ale ich celkový čas spánku nebol nevyhnutne dlhší.

Ešte menšia štúdia s 10 ľuďmi vykonaná pred 20 rokmi zistila, že užívanie doplnkov magnézia pomohlo ľuďom so syndrómom nepokojných nôh, aby mali viac spánku.

Ak máte podozrenie, že máte nedostatok magnézia alebo chcete užívať doplnky magnézia, najprv to prekonzultujte s vašim lekárom. Magnézium môže zle interagovať s inými liekmi a užívanie nadmerných množstiev vo forme doplnkov môže spôsobiť žalúdočné kŕče, hnačky a nevoľnosť. Zahrnutie viac listovej zelenej zeleniny, strukovín, orechov, semienok a celých zŕn do vašej stravy môže byť ale lepšia voľba, hovoria lekári.

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.