Jedlá a fitness recepty

Ako ochutiť proteínový nápoj

ako ochutiť proteínový nápoj|

Nie každý proteín nám musí chutiť. Ak chceme pridať zopár zdravých vecí a urobiť z nášho proteínového šejku ešte plnohodnotnejšiu náhradu stravy, tu je pár tipov ako na to:

1. Pridajte ovocie

Takmer všetky druhy ovocia sú vhodné. Banány, jahody, čučoriedky sú vhodnou voľbou. Pridanie ovocia zabezpečí nielen lepšiu chuť ale aj viac vitamínov, minerálov, antioxidantov a vlákniny.

2. Pridajte vodu

Sú ľudia ktorí nemajú radi chuť proteínových šejkov pretože sú príliš husté. Stačí ak pridáte viac vody, šejk nebude taký koncentrovaný a zároveň prijmete viac tekutiny.

3. Pridajte mlieko

Ak chcete aby váš proteínový šejk chutil viac ako mliečny koktail,  pridajte namiesto vody mlieko. Ak nekonzumujete klasické mlieko, môžete vyskúšať mandľové, ryžové alebo sójové.

4. Premeňte proteínový šejk na Smoothie

Do mixéra dajte trochu vody alebo mlieka, proteínový prášok, kocky ľadu, banán a prípadne ešte iné kúsky ovocia.

5. Pridajte kakaový prášok

Pridanie kakaa spraví takmer každý proteínový šejk chutnejším. Navyše kvalitný kakaový prášok je plný antioxidantov, vitamínov a minerálov, neobsahuje lepok a je zo 100% kakaa bez pridaných sladidiel či tukov. Kakao obsahuje neurotransmitery ktoré, dodajú telu energiu, dobrú náladu, jasnú myseľ a podporujú zdravý životný štýl. Kakao je superpotravina, ktorá obsahuje viac antioxidantov (flavonoidov), než čučoriedky, červené víno a čierny čaj a až štyrikrát viac než zelený čaj. Antioxidanty v kakau poskytujú ochranu proti starnutiu a obsahujú látky, ktoré spôsobujú eufóriu a dobrú náladu.

6. Zmeňte značku

Existujú desiatky rôznych značiek proteínov. Vyskúšajte niečo nové. Srvátkové proteíny (whey protein) patria medzi chuťovo najlepšie, niesú také husté a nemajú príliš výraznú chuť preto taktiež patria medzi najpredávanejšie. Vyskúšajte rôzne značky a druhy proteínov kým nenájdete ten ktorý Vám najviac vyhovuje.

7. Pridajte jogurt

Pridanie jogurtu spraví Váš šejk hustejším a v prípade ovocných jogurtov aj trocha sladším.

8. Pridajte mandľové alebo iné orechové maslo (kešu, arašidové)

Mandľové maslo obsahuje veľa zdravých tukov a bielkovín. Váš proteínový nápoj bude pridaním mandľového masla obsahovať omnoho viac bielkovín. Konzistencia bude hustejšia a preto Vás lepšie zasýti. Pri konzumácií po tréningu sa nemusíte báť, že sa zastaví proces potréningového spaľovania tukov, keďže mandľové maslo neobsahuje rýchle cukry.

9. Vytvorte si svoj vlastný

Zakúpte si proteín bez príchute a zmixujte ho s vodou, džúsom alebo mliekom a pridajte ovocie, prípadne jogurt, orechy alebo kakaový prášok.

Odporúčame Vám niekoľko kvalitných a veľmi chutných nápojov pre zmenu a spestrenie Vášho proteínu:

Autor: Mgr. Matúš Kobulnický (zakladateľ bestbody.sk)