Chudnutie, Pre ženy

Občasné hladovanie – zdravé alebo len moderné?

Občasné hladovanie – zdravé alebo len moderné?

Ako už ktokoľvek v oblasti výživy vie, existuje mnoho extrémnych stravovacích postupov. Osobne som počul už o všetkom, od detskej diéty až po Dukan stravovanie až po niečo o alkalických hladinách v krvi. Zvyčajne sa tieto extrémne diétne praktiky stretávajú len s prevrátením očí, vediac, že tieto poburujúce diéty potrvajú asi tak dlho, ako avokádo vo svojom dokonalom stave. Ale čo ak existuje stravovací trend, ktorý by sľuboval dlhodobé benefity pre zdravie, ktoré by sa zameriavali nie nevyhnutne na to, čo jete, ale kedy jete?

Občasné hladovanie je akékoľvek obdobie dobrovoľného obmedzenia potravy. Protokoly sú rôzne a môžu zahŕňať náboženský pôst, časovo obmedzené kŕmenie (t.z. konzumovanie všetkých kalórií v krátkom časovom úseku) alebo plánované dni s extrémnym kalorickým obmedzením (t.z. ≤ 25% energetických potrieb), po ktorých nasledujú normálne alebo vysoko kalorické dni.

Vždy som skeptický voči akejkoľvek strave alebo dietetickému vzoru, ktorý tvrdí, že vyrieši všetko od obezity až po rakovinu, ale občasné hladovanie si získava vo výskume veľkú pozornosť. Nedávny a dôkladný posudok v The Annual Review of Nutrition dospel k záveru, že občasné hladovanie môže byť uskutočniteľnou stratégiou na zlepšenie celkového ľudského zdravia vrátane zlepšenia biomarkerov, spojených s chronickými ochoreniami. Avšak, väčšina ľudských výskumov je obmedzená malými veľkosťami vzoriek, nedostatkom kontrolných skupín, nedostatkom dodatočných sledovaní a zaradení zdravých jedincov alebo jedincov s normálnou váhou, u ktorých je nepravdepodobné, že budú reagovať na zásahy.

Najlepšia strava pre optimálne zdravie je taká, ktorá je udržiavateľná. Veľká (n=100) a dlhá (ročná) štúdia vykonaná na dospelých s metabolický obéznym zdravím, uverejnená minulého roku zistila, že výpadok bol najvyšší v skupine randomizovanej na hladovanie pri striedaní dní. Dlhodobé dodržiavanie občasného hladovania a jeho použiteľnosť pre verejné zdravie je tým pádom otázne.

Množstvo a kvalita stravy budú vždy najdôležitejšie pre podporu optimálneho zdravia a zdravého starnutia. Čo sa týka mňa, nemohol by som žiť bez môjho ranného matcha latte a vajíčok. Ale možno raňajky nie sú najdôležitejším jedlom dňa, aspoň pre zvyčajných jedákov bez raňajok.

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.