Zdravie a zdravá výživa

Najlepšie a najhoršie potraviny pre našu pleť

najlepsie a najhorsie potraviny pre nasu plet|Vitamín-E-v-potravinách-bestbody

Sme to čo jeme a to isté platí aj pre našu pokožku. Vystavovanie sa slnku, znečistené životné prostredie, potenie sa,… s tým všetkým musí denne bojovať naša pokožka a preto ak chcete aby tá naša vyzerala zdravo a bez vyrážok pomôžeme jej konzumáciou nasledovných potravín.

Aké sú najlepšie a najhoršie potraviny pre našu pleť?

Medzi najlepšie potraviny pre zdravú pleť patria:

1. PARA ORECHY

Tento gigant medzi orechmi sa líši od ostatných obsahom selénia. Selénium je minerál ktorý v tele funguje ako antioxidant a ochraňuje pokožku pred poškodením spôsobeným ultrafialovým žiarením slnka. Podľa vedeckých výskumov vyššie hodnoty selénia v krvi až o 60 % znižujú výskyt rakoviny kože.

2. KIWI

Najlepším zdrojom vitamínu C nieje pomaranč ale práve kiwi. Jedno kiwi obsahuje viac ako je denná odporúčaná dávka Vitamínu C. Netreba sa báť, vitamínom C sa nepredávkujeme, pretože sa rozpúšťajú vo vode a ak ich má telo prebytok, vylúči ich močom. Podľa štúdie v časopise American Journal of Clinical Nutrition vyšší príjem vitamínu C spomaľuje proces starnutia pleti.

3. KÁVA

Väčšina z nás miluje tráviť čas vyhrievaním sa na slnku. Naša koža je tým ale vystavená nadmernej záťaži a práve kvalitná káva nám pomôže ju udržať v zdravej kondícii. Spôsobujú to polyfenoly obsiahnuté v káve, ktoré znižujú nepriaznivé vplyvy UV žiarenia a zlepšujú kvalitu pokožky, hlavne jej elasticitu a zabraňujú jej vysychaniu. Prospešný je aj kofeín. Štúdia vykonaná na Yale School of Public Health v roku 2015 potvrdila, že pitie kávy môže chrániť pred najnebezpečnejšou formou rakoviny kože – melanómom. Ak niekomu káva nerobí dobre, môže kávu nahradiť zeleným čajom, ktorý tiež obsahuje polyfenoly, prípadne kvalitným výťažkom zo zeleného čaju, ktorého extrakt obsahuje 95 % polyfenolov na jednu capsulu.

4. MASLOVÁ TEKVICA

Maslová tekvica obsahuje karotenoidy. Karotenoidysilný antioxidant ktorý zlepšuje vzhľad pokožky a redukuje poškodenie kožných buniek. Už aj naši predkovia vyberali najzdravších jedincov podľa stavu pokožky.

5. ĽANOVÝ OLEJ

Ľanový olej znižuje začervenanie pokožky a zlepšuje jej hydratáciu. Ľanový olej je najbohatším zdrojom omega-3 (až 55%) a kyselinaý alfa-linolénovej. Pomáha hlavne v zimných mesiacoch, aby sa naša pokožky nevysúšala.

6. LOSOS

Mäso z lososa je spoľahlivý zdroj Omega-3 mastných kyselín s dlhým reťazcom ktoré pomáhajú bojovať proti zápalom v tele a tým spomaľujú proces starnutia a zabraňujú drsnému vzhľadu pokožky.

Medzi najhoršie potraviny pre pokožku patria:

1. BIELY CHLIEB

Nedávno publikovaná štúdia v časopise Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics objasnila spojitosť medzi príjmom potravín s vysokým glykemickým indexom akými sú biely chlieb, biela ryža a nápoje s vysokým obsahom cukru a tvorbou vyrážok. Tieto potraviny spôsobujú nárast hladiny krvného cukru a následne inzulínu čo vplýva na hormóny ktoré spôsobujú tvorbu akné.

2. MLIEKO

Niektoré hormóny mlieka môžu stimulovať nadprodukciu oleja v kožných bunkách čo následne často vedie k tvorbe akné.

3. ČOKOLÁDA (s vysokým obsahom cukru)

Holandskí vedci zistili, že konzumácia čokolády môže viesť k uvoľňovaniu látok, ktoré ovplyvňujú imunitný systém spôsobom, ktorý môže viesť k tvorbe akné. Dobra správa je, že to platí pre čokolády, ktoré obsahujú väčšie množstvo cukru ako kakaa. Takže ak chceme, aby naša pleť bola hladká ako “detská prdelka”, vychutnávajte su čokoládu s mierou a uistite sa, že vyberáte kvalitnú čokoládu s vyšším obsahom kakaa.

 

Autor: Mgr. Matúš Kobulnický (zakladateľ bestbody.sk)

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.