O proteínoch

Najlepší viaczložkový proteín je od Reflexu

|||https://bestbody.sk/wp-content/uploads/2018/04/3D-proteín.png

V tomto článku vám športovec tímu Reflex Nutrition a doktor – Emil Hodzvic – povie, prečo je 3D proteín jeho ultimátnou voľbou, čo sa týka proteínových doplnkov a ako sa hodí k jeho hektickému životnému štýlu. 

Mojím obľúbeným doplnkom je momentálne 3D Proteín od Reflex Nutrition. Koncept je jednoduchý – tri rôzne zdroje kvalitného proteínu v jednej zmesi, každý s unikátnym a lichotivým časom trávenia a absorpcie. To v každodennom poňatí znamená, že dostanete tri rôzne rýchlosti proteínov v jedinom nápoji, od rýchleho srvátkového proteínu cez stredný proteín z vaječných bielkov až po postupne sa vstrebávajúci micelárny kazeín

Kedy užívať viaczložkový proteín?

Väčšina ľudí, ktorí cvičia užívajú srvátkový proteínový prášok pravidelne a správne, keďže je to kompletný a rýchlo sa vstrebávajúci proteín. Je ideálny po posilňovni, kedy potrebujete okamžitý prísun bielkovín, aby ste zoptimalizovali vašu ťažkú prácu. A čo v iných časoch?

V ideálnom stave sa snažím konzumovať jedlá so slušným obsahom bielkovín v pravidelných intervaloch počas celého dňa. Tieto bielkoviny sú obzvlášť dôležité ako prvá vec ráno a posledná predtým, ako idem spať, aj keď len zriedka to všetko ide podľa plánu. 3D Proteín je absolútne ideálny pre obdobia, kedy ste určitý čas nejedli alebo keď viete, že nebudete môcť jesť, pretože pracujete, spíte alebo napríklad cestujete. Ako úrazový a pohotovostný lekár, fitnes profesionál a športovec som extrémne vyťažený a môj program je bohatý. Z tohto dôvodu neviem kedy budem cvičiť, alebo jesť každý deň a navyše moje smeny môžu byť totálne nepredvídateľné (ako si zrejme viete predstaviť u zaneprázdneného lekára).

3D proteín Emil

Skoré rána

Často keď sa skoro ráno zobudím, aby som urobil čo treba (o 4 ráno napríklad), jednoducho nie som hladný. Lenže to, že nechcem plné raňajky neznamená, že chcem prísť o šancu spustiť syntézu bielkovín vo svaloch (MPS). V priebehu dňa dostanete túto príležitosť len tri alebo štyrikrát, aby ste vyvrcholili proces budovania svalov, takže je hlúpe aby ste to zanedbali. Presne preto je 3D Proteín dokonalý. Poskytuje vám srvátku pre rýchle vstrebávanie, vysoko kvalitný proteín na iniciáciu MPS, potom má pomalšiu zmes pre trvalé uvoľňovanie proteínu, aby moje telo udržali plné tak dlho, ako potrebujem, než sa dostanem k môjmu ďalšiemu jedlu. To znamená, že ak mám veľa práce alebo niekam cestujem, nemusím ani len premýšľať o jedle ďaších 4-6 hodín. Zvyčajne by kulturista nemal byť tak dlho bez jedla, ale je to v poriadku, pretože mám stály prísun aminokyselín.

Po tréningu ale pred spaním

Taktiež rád užívam 3D Proteín, ak sa môj tréning oneskorí a skončím tým, že musím trénovať neskoro. Pre mňa je perfektný po tréningu. Akonáhle skončím, okamžite si dám shake. Ak je to môj obvyklý Instant Whey Pro shake, tak je perfektný pre obdobie po tréningu, ale som si vedomý toho, že musím znova jesť predtým ako pôjdem spať, aby som mal dostatok bielkovín počas celej noci. Po týchto neskorých tréningoch sa zvyčajne chcem len osprchovať a ísť rovno do postele. Okrem toho, rovno po intenzívnom tréningu nemám tendenciu byť hladný niekoľko hodín a realisticky by som najradšej neostával hore len preto, aby som čakal a znova sa najedol. Z týchto dôvodov 3D Proteín pokrýva aj rýchle uvoľňovanie srvátkovým proteínom, ktorý je skvelý po tréningu, aby som získal čo najviac benefitov z tréningu, ale tiež má pomalšie uvoľňovaný proteín z vaječných bielkov a micelárny kazeín vhodný počas spánku.

Práca na smeny

Počas mojich dlhých nočných smien nikdy neviem garantovať kedy (alebo či) budem mať možnosť na prestávku. To znamená, že potrebujem rýchly olovrant, ktorý vydrží. Jednoducho mám pripravené 2 odmerky 3D proteínu v shakeri na chvíľe keď len pridám vodu a vypijem ho. A aj keď nemám poriadnu prestávku celých 10 či 12 hodín počas mojej smeny, stále si viem nájsť pár sekúnd na prípravu nápoja.

Pre mňa je 3D proteín absolútne neoceniteľný, kvôli jeho unikátnej formule s časovým uvoľňovaním a z hľadiska požiadaviek môjho rušného životného štýlu. Existujú aj iné spôsoby na získanie bielkovín, ale žiadny nie je taký účinný, ako tento.

Referencia: Emil Hodzvic

Nutrition guidelines for strength sports: sprinting, weightlifting, throwing events, and bodybuilding”. Journal of sports sciences. Suppl 1: S67–77. doi:10.1080/02640414.2011.574722

Kyte, J. “Structure in Protein Chemistry.” Garland Publishing, New York. 1995. ISBN 0-8153-1701-8

Foegeding, EA; Davis, JP; Doucet, D; McGuffey, MK (2002). “Advances in modifying and understanding whey protein functionality”. Trends in Food Science & Technology.  (5): 151–9. doi:10.1016/S0924-2244(02)00111-5

Luhovyy BL, Akhavan T, Anderson GH (2007). “Whey proteins in the regulation of food intake and satiety”. Journal of the American College of Nutrition.

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.