Jedlá a fitness recepty

Mrkva a jej zdravotné účinky + recept

|mrkva-bestbody

Mrkvu sme jedávali už ako deti, kedy nám ju núkali starí rodičia, vraj kvôli lepšiemu zraku. A naozaj, mali pravdu. Okrem toho však mrkva pomáha predchádzať aj iným problémom v organizme. Prečítajte si, aké vitamíny a iné vhodné látky obsahuje a ochutnajte s nami chutný šalátik s mrkvy.

Väčšinu času vidíme v obchodoch alebo na trhoch mrkvu jasno oranžovej farby, no existujú rôzne farebné variácie mrkvy: biela, žltá, červená či fialová.

Mrkva je dobre známa a osvedčená na podporu zdravia očí, vrátane zeleného zákalu a prevencia šedého zákalu. Novšie štúdie ukazujú, že má schopnosť predchádzať rakovine hrubého čreva a kardiovaskulárnym ochoreniam. Je vynikajúcim zdrojom vitamínu A (šálka mrkvy poskytuje viac než dennú dávku tohto vitamínu). Tiež je dobrým zdrojom vitamínu C, vitamínov skupiny B, vitamínu K, vitamínu E, mangánu, draslíka a ďalších. Taktiež je mrkva veľmi dobrým zdrojom beta-karoténu.

Ak kúpite mrkvu s vňaťou, predtým než ich odložíte, vňať oddeľte. Vňať je jedlá, skúste ju pridávať do šalátov. Mrkvu môžete jesť surovú aj varenú rôznymi spôsobmi. Avšak príprava mrkvy na pare zachováva v mrkve najviac živín a dodáva jej najlepšiu chuť. Nakrájajte mrkvu na 2,5 cm plátky a pripravte ich v pare po dobu 5 minút.

Mrkvový šalát

Potrebujete:

  • mrkvu
  • ananás
  • hrozienka (alebo sušené brusnice)

Postup:

Nakrájajte ananás na malé kúsky – šťavu si ponechajte. Pridajte nastrúhanú mrkvu. Množstvo mrkvy prispôsobte množstvu ananásu a ananásovej šťavy. Mrkvu namočte v šťave. Potom pridajte hrozienka alebo sušené brusnice. Zamiešajte a zjedzte hneď alebo šalát prikryte a uložte do chladničky na pár hodín, aby sa chute zmiešali.

Vyskúšajte tento výborný šalátik, ktorý je ako stvorený na toto ročné obdobie. Výborne osvieži a zasýti ako vhodná desiata. Dajte vedieť aj Vašim priateľom o tomto článku. Poznáte aj iné recepty na chutné spracovanie mrkvy? Napíšte ich do komentáru. Ako sme písali vyššie, mrkva je veľmi dobrým zdrojom beta-karoténu, ktorý nájdete spolu s ďalšími doplnkami výživy aj na našom e-shope a taktiež v našej predajni v nákupnom centre Eurovea, kam Vás srdečne pozývame. Tešíme sa na Vašu návštevu!

eurovea