Ostatné témy

GLUTAMÍN a jeho výhody

l-glutamin-reflex-bestbody||||||L-Glutamine-bestbody-reflex|l-glutamin-reflex-bestbody

Štúdie ukázali, že suplementácia L-Glutamínom dokáže minimalizovať rozpad svalstva a zlepšiť metabolizmus bielkovín. Zistite si o glutamíne všetko, čo potrebujete, aj to, ako vám dokáže pomôcť!

Glutamín buduje a regeneruje svalovú hmotu

Glutamín je najbežnejšou aminokyselinou, ktorú môžeme nájsť vo svojich svaloch – vo viac ako 61 % kostrových svaloch sa nachádza glutamín. Glutamín sa skladá z 19 % dusíka, čo ho robí primárnym transportérom dusíka do svalových buniek.

Počas intenzívneho tréningu sú hladiny glutamínu v tele značne vyčerpané, čo znižuje vašu silu, vytrvalosť a regeneráciu. Môže trvať až 6 dní kým sa hladiny glutamínu dostanú opäť do normálu. Glutamín hrá kľúčovú úlohu pri syntéze bielkovín.

Jedným z najkvalitnejších L-glutamínov je práve od renomovanej anglickej firmy Reflex Nutrition, ktorá používa na jeho výrobu 100 % kvalitne suroviny.

L-Glutamine-bestbody-reflex

Ako Vám pomôže L-Glutamín?

Glutamín hrá veľmi dôležitú úlohu pri metabolizme bielkovín, zväčšovaní objemu buniek a anti-katabolizme. Glutamín tiež zvyšuje vašu schopnosť vylučovať ľudský rastový hormón, ktorý pomáha metabolizovať telesný tukpodporovať rast nového svalstva. Jeho schopnosť  anti-katabolizmu zabraňuje rozpadu vášho svalstva.

To je užitočné hlavne pre ľudí počas rysovacej fázy. Špeciálne v lete, keď sa snažíte zbaviť prebytočného tuku bez toho, aby ste stratili aj svalstvo. Glutamín je pre optimálny výkon potrebný v celom tele. Vaše tenké črevo vyžaduje najviac glutamínu v tele a váš imunitný systém ho tiež potrebuje, pretože hladiny glutamínu sa počas tréningu vyčerpávajú, kulturisti sú náchylnejší k chorobám – to je dôvod, prečo je užívanie L-glutamín tak dôležité, nielen na získanie svalovej hmoty ale kvôli jeho ”starostlivým” účinkom.

Suplementácia L-Glutamínom vám posyktuje pozitívnu dusíkovú rovnováhu a predchádza strate svalovej hmoty. Nedávne štúdie ukázali, že užívanie len 2 gramov L-glutamínu dokáže zvýšiť hladiny rastového hormónu o 400 %.

glutamín

Ako a koľko užívať L-Glutamín

Kulturisti by mali užívať 10-15 gramov L-Glutamínu denne – užívanť ho 2-3 krát denne, s jednou dávkou okolo 5 gramov. Taktiež by ste mali vedieť, že L-Glutamín už vo svojej strave môžete mať z iných doplnkov, ktoré užívate. Veľa proteínových doplnkov už v sebe má nejaký ten L-Glutamín, takže čítajte etikety aby ste si boli istí. Najlepšie je užívať L-Glutamín v prášku ráno, po tréningu a večer pred spaním. 

Existujú nejaké vedľajšie účinky pri užívaní L-Glutamínu?

Mali by ste sa obávať vedľajších účinkov glutamínu? V skratke, nie. Pokiaľ ide o glutamín nemáte sa čoho obávať, keďže štúdie zistili, že nemá žiadne škodlivé vedľajšie účinky a tiež keďže sa glutamín prirodzene vyskytuje vo vašom tele nepredstavuje žiadne zdravotné riziko. Avšak, ako všetky doplnky, priveľa nie je nikdy dobrý nápad. Užívanie nadmerného množstva L-Glutamínu viedlo k podráždenému žalúdku, takže radšej nasledujte odporúčané dávkovanie.

Takže, to je všetko! Poďme na výhody!

Výhody L-Glutamínu

Užívate L-Glutamín? Ak nie, možno by ste to po prečítaní nasledujúcich benefitov mali zvážiť. Glutamín je darcom uhlíka a dusíka a pomáha pri obnove glykogénu, ktorý nám dodáva energiu. Glutamín je najdôležitejšou zložkou svalovej bielkoviny a pomáha opravovať a budovať svalovú hmotu. Tu je zoznam výhod glutamínu:

  • Glutamín je spojený so syntézou bielkovín. Predchádza tomu, aby bolo vaše svalstvo katabolizované (zjedené), za účelom poskytnutia glutamínu ostatným bunkám v tele.
  • Glutamín pomáha zachovávať objem buniek a hydratáciu, urýchľuje hojenie rán a popálenín a tiež regeneráciu.
  • Dopĺňa klesajúcu hladinu glutamínu počas intenzívneho tréningu
  • Výskumy ukázali, že glutamín pomáha pri produkcii rastového hormónu. Štúdia ukázala, že len 2 gramy L-Glutamínu zvýšili hladiny rastového hormónu o viac ako 400%.
  • Glutamín vám môže slúžiť na zlepšenie vášho imunitného systému. Pre kulturistov je to obzvlášť dôležité, keďže ťažké tréningy majú tendenciu značne znižovať hladiny glutamínu. (Glutamín je primárnym zdrojom energie pre váš imunitný systém).
  • Glutamín je jedným z najdôležitejších živín pre vaše črevá. Má schopnosť ”opraviť deravé črevo” tým, že udržiava štrukturálnu integritu vnútorností.
  • Stavím sa, že toto ste nevedeli: dokáže dokonca liečiť vredy! Výskumy zistili, že 1,6 gramu glutamínu denne, malo mieru vyliečenia 92% do 4 týždňov.

Vedci odporúčajú glutamín ako najdôležitejšiu aminokyselinu pre kulturistov. Je zložkou svalového metabolizmu a bunkovej podpory, ktorú nezdieľa so žiadnou inou aminokyselinou, čo robí zo suplementácie L-Glutamínom realistickú výpravu.

glutamin

Prečo by som mal užívať L-Glutamín?

Aj keď je L-Glutamín veľmi dôležitou súčasťou doplnkov výživy kulturistov, L-Glutamín nie je len pre kulturistov. L-Glutamín je dôležitý pre zachovanie funkcie čriev a tiež pomáha posilňovať imunitný systém. Po tom čo je L-Glutamín v kostrovom svale syntetizovaný, je uvoľnený do krvného obehu a transpotovaný do obličiek, pečene a tenkého čreva a buniek imunitného systému, kde hraje ďalšiu dôležitú úlohu.

L-Glutamín je použitý bielymi krvinkami a prispieva k normálnej funkcii imunitného systému. Jedinci s ochoreniami ničiacimi svalstvo a imunitný systém (ako rakovina alebo AIDS), ktorí môžu byť neschopní vyrábať si svoju vlastnú zásobu glutamínu, môžu využiť užívanie glutamínu spolu s ostatnými aminokyselinami vo svoj prospech. Strata čistého svalstva, či nástup choroby môže byť potenciálnym znamením nedostatku glutamínu.

Tak čo, už ste presvedčení? Nie len že je glutamín dôležitý pre kulturistov pri prevencii katabolizmu, je so svojimi benefitmi, ktoré posyktuje rovnako dôležitý aj pre bežných ľudí a bez vedľajších účinkov. Takže, na čo čakáte?

Referencie:

  • Supplementation “Bodybuilding For You”, 2002
  • Glutamine FAQ’s “The Ministry of Fitness”, 2000

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.