Budovanie svalov, Tréning a cviky

Čomu sa treba vyhnúť po cvičení?

Čomu sa treba vyhnúť po cvičení?

Po cvičení potrebuje váš organizmus bielkoviny, aby proces regenerácie prebehol efektívne. Ak si po tréningu ľahnete a telu nedodáte potrebné živiny, proces regenerácie svalovej hmoty môže byť narušený a vy môžete prísť o svalovú hmotu.

Nič vás nepostaví viacej na nohy po náročnom tréningu, ako prísun proteínov. Možno, že tiež spoliehate na poctivý oddych na pohovke. Skôr, než si urobíte príliš veľké pohodlie, čítajte ďalej. Ak máte za sebou náročný tréning, viete, že konzumovať bielkoviny je potrebné, aby ste získali esenciálne aminokyseliny (EAA), najmä leucín, k obnove a rastu svalov. V nedávnej štúdii holandskí vedci zistili, čo môže znížiť množstvo EAA potrebné pre svalové tkanivo v „anabolickom okne“ po tréningu. Na začiatku štúdie výskumníci zvážili ďalšie faktory, ktoré môžu znížiť absorpciu EAA. Formy bielkovín zohrávajú veľkú úlohu napr. rýchlo stráviteľná srvátka dostáva viac EAA do svalov ako pomalšie trávenie kazeínu. Absorpcia závisí aj od toho, kedy sa konzumuje jedlo, koľko ho skonzumujete, koľko vaše jedlo obsahuje EAA, aké má jedlo zloženie, ako sa pripravuje a aj to ako sa žuje. Všetky tieto faktory môžu ovplyvniť absorpciu EAA. Cieľom štúdie bolo zistiť, či niečo také jednoduché ako pozícia tela môže ovplyvniť tento proces. Výskumní pracovníci testovali osem zdravých mužov, ktorí sa dva dni pred každým testom zdržiavali konzumácie alkoholu a namáhavej fyzickej aktivity a večer pred testom mali pôst. Ďalší deň im bola odobratá krv a na to všetci dostali proteínový nápoj. Po konzumácii štyri muži ostali sedieť, zatiaľ čo ďalší štyri sa uložili do postele. Všetkým účastníkom bola odoberaná krv každých 15 minút počas nasledujúcich 4 hodín. Tento test sa opakoval jedenkrát denne počas 14 dní. Na konci štúdie dospeli výskumníci k záveru, že muži, ktorí boli v polohe ležmo, mali výrazne nižšie koncentrácie EAA v krvi ako účastníci vo vzpriamených pozíciách. To je dôležité pre tých, ktorý uprednostňujú silový tréning, pretože po tréningu v tzv. „anabolickom okne“  kedy dochádza k oprave a rastu svalov, je dôležité koľko dotyčný prijal správnych živín. Čo sa týka toho, prečo je to tak, výskumní pracovníci poukázali na zverejnené štúdie počítačového modelovanie, ktoré ukázali, aké ťažké je, aby obsah žalúdka pokračoval v pohybe tráviacom traktom počas ležania.

Nie je rozumné si myslieť, že po náročnom tréningu robíte svojmu telu láskavosť tým, že budete ležať a popíjať si svoj proteínový kokteil, zatiaľ čo vaše telo bude relaxovať a absorbovať všetku tú dobrotu. Preto odolajte tomuto pokušeniu aspoň kým sa vaše anabolické okno neuzavrie.

Referencie:

Holwerda, A. M., Lenaerts, K., Bierau, J., & van Loon, L. J. (2016). Body Position Modulates Gastric Emptying and Affects the Post-Prandial Rise in Plasma Amino Acid Concentrations Following Protein Ingestion in Humans. Nutrients, 8(4), 221.

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.