Zdravie a zdravá výživa

BCAA ako základné stavebné kamene svalov

BCAA zakladne stavebne kamene svalov|||

BCAA: (L-leucin, L-isoleucin a L-valin) sú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, patria medzi najviac prospešné a efektívne doplnky výživy športovca. Ide o základné „stavebné kamene“ v tele, potrebné pre správny rast a vývoj svalovej hmoty.

Leucín ponúka najväčší fyziologický prínos, pretože zabezpečuje syntézu proteínov. Viac o tejto aminokyseline sme písali v našom článku: “Leucín – Najdôležitejšia aminokyselina pre rast svalov“.

Aminokyseliny, ktoré si telo nevie vytvoriť zaberajú asi 35 % z celkového množstva svalových bielkovín a sú najdôležitejšie pri budovaní a regenerácií svalov. Osem z nich sú nevyhnutné pre tvorbu svalovej hmoty. Zvyšok tvoria neesenciálne aminokyseliny (telo si ich môže vyrobiť alebo prijať v strave). Okrem toho slúžia ako stavebné bunky a majú funkciu na opravu tkaniva, tvoria protilátky, ktoré sú súčasťou enzýmu a hormonálneho systému. Pomáhajú stavať RNA a DNA a prenášať kyslík po celom tele.

Bielkoviny sú tvorené z aminokyselín. Rozdiel medzi užívaním plného spektra aminokyselín a proteínových práškov je, že bielkovinové prášky obsahujú ďalšie zložky, sladidlá, farbivá a sacharidy. Pre nárast svalovej hmoty, tvorbu červených krviniek a pre funkciu stoviek ďalších molekúl udržujúcich život je potrebných viac ako 20 aminokyselín. Naše telo môže väčšinu vyprodukovať, ale 8-10 aminokyselín, musí získať prostredníctvom stravy alebo doplnkov výživy. Kompletný profil aminokyselín je nevyhnutný k dosiahnutiu maximálneho svalového potenciálu. O tom, ktoré aminokyseliny a akým spôsobom pomáhajú budovať svalovú hmotu sa dočítate v článku: “Aminokyseliny a budovanie svalovej hmoty”.

Funkcia BCAA

BCAA pôsobia ako nosiče dusíka, ktoré pomáhajú syntetizovať svaly a sú potrebné pre anabolickú činnosť svalov. Jednoducho povedané, BCAA využívajú jednoduchšie aminokyseliny pre vytvorenie komplexného svalového tkaniva a stimulujú produkciu inzulínu, ktorého hlavnou funkciou je umožniť cirkulujúcej hladine cukru v krvi, aby bola pohltená svalovými bunkami a použitá ako zdroj energie. Táto produkcia inzulínu podporuje vstrebávanie aminokyselín do svalu.  O význame BCAA sa dočítate v našom článku: “Význam aminokyselín BCAA”.

Odporúčame: BCAA od firmy Reflex, ktoré sú vyrobené fermentačnou technológiou, ktorá je garanciou 100 % netoxické L-formy aminokyselín.

BCAA

Ako BCAA pracujú 

Počas intenzívneho silového tréningu je telo zvyčajne v katabolickom stave. To znamená, že zásoby glykogénu sú rýchlo vyčerpané a pečeň tak musí syntetizovať glukózu, ktorá sa premení na L-alanín. Alanín tvorí viac ako polovicu obsahu aminokyselín uvoľnených zo svalov počas cvičenia. Uvoľňovanie BCAA slúži ako signál telu, k zastaveniu proteínovej syntézy vo svaloch a to najmä v období stresu. Doplnením vetvených aminokyselín, práve v týchto stresových situáciách počas tréningu môže hlboko ovplyvniť, aby syntéza bielkovín pokračovala i naďalej.

Pri suplementácii BCAA by ste nemali zabúdať začleniť do výživy i potrebné koenzými (kofaktory). Nižšie je uvedený zoznam doplnkov, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri zvyšovaní účinku BCAA.

CHROM

Najviac žiaduci doplnok je pikolinát chrómu, ktorý funguje tak, že zvyšuje účinnosť inzulínu, čo je hormón zložený z 91 aminokyselín, vyrobený v beta bunkách pankreasu. Inzulín je v budovaní svalovej hmoty veľmi podstatný. Chróm zvyšuje rýchlosť, ktorou je proteín syntetizovaný v tele a podporuje intracelulárne (vnútrobunkové) vychytávanie voľných aminokyselín z krvi. To spomaľuje rýchlosť degenerácie proteínu v bunkách.

ZINOK / VITAMÍN B-6

Zinok je regulátorom inzulínu. Prirodzeným kofaktorom zinku je vitamín B-6. Ten je zasa dôležitým prostredníkom pri metabolizme aminokyselín. Transport aminokyselín z vnútra buniek je najviac závislý na dostatočnom prísune vitamínu B-6.

VITAMÍN B-12

Ďalšia veľmi dôležitá, vo vode rozpustná živina, nevyhnutná pre metabolizmus proteínov a syntézu aminokyselín.

BIOTÍN

Opäť dôležitý člen skupiny B vitamínov, ktorý zohráva hlavnú úlohu pri syntéze proteínov a výrobe glykogénu.

Ako užívať BCAA?

4 – 8 gramov pred cvičením sa považuje za optimálnu dávku. V prípade, že vás čaká  intenzívnejší tréning je účinnejšia vyššia dávka. Užívanie BCAA tesne pred alebo počas namáhavého tréningu zvyšuje výkon. Ich prijatie pomôže urýchliť výmenu BCAA vo svaloch, urýchľuje regeneráciu svalov a slúži ako prevencia pretrénovania. Pre dosiahnutie  optimálnych výsledkov je potrebné užívať BCAA oddelene od iných skupín aminokyselín.

Záver

Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom patria medzi najviac prospešné a efektívne doplnky výživy v každodennom živote športovcov. Každý, kto sa snaží získať viacej svalovej hmoty alebo získať viacej energie prirodzených spôsobom, bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, by mal uvažovať o kúpe BCAA doplnkovBCAA zvyšujú syntézu svalových bielkovín, znižujú rozklad bielkovín, obnovujú schopnosť budovať svalstvo u starších, zlepšujú spaľovanie tukov, podporujú hormonálnu rovnováhu, môžu zlepšiť rozvoj sily, zvýšiť vašu vytrvalosť, zabraňujú strate svalov,  zlepšujú odozvu inzulínu. Odporúčame: BCAA od firmy Reflex, ktoré sú vyrobené fermentačnou technológiou, ktorá je garanciou 100 % netoxické L-formy aminokyselín.

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.