Tréning a cviky

Zbavte sa bolesti s pomôckou Foam Roller

foam-roller-bestbody|automasaz||

Vymeňte svojho maséra za penový valec, lakrosovú loptičku alebo iné pomôcky. Self Myofascial Release (SMR) alebo myofasciálna automasáž je fantastická a jednoduchá technika pre uvoľnenie svalového a šľachového aparátu, svalových odstupov a úponov, svalových fascií a spúšťacích bodov (trigger points).

Táto metóda môže byť vykonaná s penovým valcom (foam roller), lakrosovou loptičkou, alebo vlastnými rukami.

Pri tejto technike sa ide takmer až „na kosť“ aj keď sa to radí do jemných techník. Tlak, ktorý vyvíjame je zvyšovaný len postupne a pozvoľna na špecifické body na tele. Je to jedna z najúčinnejších terapeutických techník, ktorá dokáže pozitívne ovplyvniť každý sval, kosti, cievy, tkanivá, telesné orgány, nervy a bunky v tele. Pri vykonávaní techniky sa pomôckami pôsobí na tzv. spúšťacie body (trigger point). Sú to body, ktoré sú zdrojom bolesti a svalových dysfunkcií šíriace sa ďalej do okolia svalov. Celá technika spočíva v masírovaní postihnutých svalov pre odstránenie skrátenia a napätia svalových buniek.

Self Myofascial Release (SMR) alebo myofasciálna automasáž

tiež známe pod názvom “foam rolling”. Metóda sa transformovala zo starej tajomnej techniky, ktorú využívali iba profesionálni športovci, tréneri a terapeuti. V každodennej praxi to používali pre ľudí na všetkých úrovniach telesnej zdatnosti. Aktuálne poznatky, technológie a cenová dostupnosť z tejto oblasti naštartovali rastúci rad školení týchto metód.

Prečo sa starať o svalové fascie?

V prípade ak sú svaly dlhodobo preťažované z dôvodu napríklad zlého držania tela, fyzickej námahy alebo pohybovej nečinnosti) dochádza k ich skracovaniu. Vo svaloch sa zhoršuje prekrvenie, zvyšuje sa ich napätie a hromadia sa odpadové látky. Rovnako ako sa skracujú svaly, skracujú sa aj fascie.

Fascia je sieť hustých vlákien spojivového tkaniva,  ktorá obaľuje časti tela ako sú svaly, kosti, kĺby, nervy, vnútorné orgány, mozog, miechu a podobne. Fascia má hlavne dve funkcie: ochrannú a podpornú. Cvičením a masážou sa zlepšuje ich pružnosť. Stres naopak podporuje ich skrátenie a zhoršuje ich pružnosť. Hrúbka fascií je taktiež závislá od genetickej predispozície. Zaujímavý je fakt, že fasciálny systém tvorí jeden celok bez nejakého väčšieho prerušenia od hlavy až po končeky prstov na nohe. Čiže fasciami sú prepojené všetky časti tela pokope. Významne pomáhajú kĺzať svalom a väzivám medzi sebou. Okrem „mazivovej“ funkcií vyživujú aj všetky časti tela. Taktiež je úzko previazaná s lymfatickým systémom.

Začiatok stuhnutia svalov, úponov a podobne je predzvesťou vážnych zdravotných problémov. Práve vtedy je táto technika sebamasáže (Self Myofascial Release) najlepším liekom na zastavenie procesu stuhnutia. Správne fungujúce svaly a fascie sú veľmi dôležité pre držanie tela a funkčnosť svalovej sústavy. Medzi ďalšie preukázateľné účinky patrí aj zvýšenie flexibility, stability, výkonnosti, prevencia svalovej bolesti a svalových úrazov, zlepšuje regeneráciu a metabolizmus tkanív.

Výhody techniky Self Myofascial Release (SMR) pri použití lakrosovej loptičky alebo penových valcov (Foam Roller):

 • Odstránenie bolestivých spúšťacích bodov (trigger points)
 • Prevencia a odstránenie celulitídy
 • Zlepšenie flexibility, aktivity a funkčnosti svalov a šliach
 • Regenerácia a prekrvenie svalov
 • Otvorenie hrudníka, zlepšenie dýchania a celkového držania tela
 • Prevencia a pomoc pri odstránení zdravotných problémov rôznych orgánov
 • Výrazne zníženie napätia vo svaloch
 • Pomoc pri bolestiach hlavy, krčnej chrbtice, krížov, bedier, ramien a podobne
 • Posilnenie imunitného systému a zlepšenie nervového systému
 • Redukcia stuhnutých ramien, zápalov svalov a úponov
 • Zníženie stresu  a zvýšenie pozitívnej energie

Tie najkvalitnejšie pomôcky pre automasáž za najlepšie ceny:

Tú najlepšiu ponuku pomôcok určených na automasáž nájdete aj v našej kamennej predajni Best Body Fitness Shop v Eurovea. Prídte nás navštíviť a my Vám poradíme ešte ďalšie kvalitné doplnky, ktoré Vám posilnia organizmus. Tešíme sa na Vašu návštevu!

best body predajna eurovea