O proteínoch

Čo sú aminokyseliny a BCAA?

aminokyseliny BCAA bestbody.sk|aminokyseliny BCAA bestbody.sk|aminokyseliny-BCAA-bestbody.sk_1|

Aminokyseliny sú základná stavebná jednotka každej svalovej bunky. Ak telu chýbajú vitamíny, proteíny – aminokyseliny BCAA, stopové prvky a minerálne látky, je tu riziko metabolických porúch, ktoré môžu mať vážne dôsledky!

Základné funkcie aminokyselín a BCAA v tele:

  • tvorba novej svalovej hmoty
  • urýchlenie regenerácie a obnovenie sily
  • ochrana svalovej hmoty pri telesnej záťaži alebo pri chudnutí
  • spaľovanie tukov a redukcia váhy
  • doprava a skladovane živín
  • majú vplyv na funkciu orgánov, žliaz, šliach a tepien
  • sú nevyhnutné pre hojenie rán a opravy tkanív – najmä svalov, kostí, kože a vlasov

V reálnom svete je veľa faktorov ktoré zabraňujú aby naše telo dostalo úplný a vyvážený prísun týchto dôležitých látok. Medzi tieto faktory patrí znečistenie spôsobené spaľovaním fosílnych palív, hormóny ktorými sa kŕmi dobytok, používanie hnojív v poľnohospodárstve a  zlozvyky ako fajčenie či pitie alkoholu.

V prípade, že jedna alebo viac aminokyselín nieje k dispozícii v dostatočnom množstve, produkcia proteínu je oslabená a metabolizmus môže fungovať len v obmedzenej miere. Negatívnymi dôsledkami obmedzenej zásoby živín sú ovplyvnení starší, ale aj mladí ľudia bez rozdielu. Patria sem problémy s nadváhou, vypadávanie vlasov, kožné problémy, poruchy spánku, zmeny nálady, poruchy erekcie, ale aj artritída, diabetes, vysoká hladina cholesterolu, vysoký krvný tlak alebo dokonca problémy s menopauzou.

Aminokyseliny sa delia na 2 hlavné skupiny:

Esenciálne aminokyseliny (EAA)

Patria sem arginín, isoleucín, leucín, lyzín, methionín, taurín, tryptofan, valín. Medzi najznámejšie esenciálne aminokyseliny partia BCAA (branched chain amino acids – aminokyseliny s rozvetveným reťazcom) – ľudské telo si ich nevie samo vytvoriť a preto ich musí prijať z potravy alebo doplnkov výživy. Predstavujú jedny z najdôležitejšie esenciálnych (pre telo nevyhnutných) aminokyselín. Ich obsah predstavuje 33 % z celkového obsahu svalových bielkovín. Aminokyseliny BCAA majú ochrannú a regeneračnú funkciu. Ochraňujú svalové bunky pred metabolickým rozpadom pri tréningovom zaťažení alebo pri chudnutí. Budujú a regenerujú svalovú hmotu. Na základe mnohých vedeckých štúdií sa efektívne využitie BCAA odporúča dávkovanie 3-5 gramov pred tréningom, 3-5 gramov po tréningu. V netréningový deň 3-5 gramov ráno.

Odporúčamé BCAA, ktoré sú vyrobené fermentačnou technológiou, ktorá je garanciou 100 % netoxické L-formy aminokyselín.

BCAA (L-leucin, L-isoleucin a L-valin) si nevie ľudské telo vytvoriť a preto je ich podávanie v doplnkovej forme nevyhnutné pre:

  • športovcov a fyzicky zaťažovaných jedincov
  • pre osoby, ktoré sa snažia redukovať váhu zníženým príjmom potravy a zvýšenou fyzickou aktivitou
  • pre všetkých s nedostatočným príjmom bielkovín

BCAA sú dostupné v 3 formách: tekuté, vo forme tabliet/kapsúl a vo forme prášku.

Neesenciálne aminokyseliny

Neesenciálne aminokyseliny si telo naopak dokáže samo obstarať podľa potreby. Patria sem alanín, cysteín, glutamín, karnitín, tyrozín. Organizmus síce nieje pri neesenciálnych aminokyselín v plnej miere závislý len na príjme z potravy, ale ich príjem by sa nemal podceňovať a zanedbávať. Sú veľmi dôležité pri nevyváženej strave, chudnutí, fyzickej námahe, strese a podobne.

Z vlastnej skúsenosti a na základe spätnej väzby mojich klientov odporúčam tieto výrobky. Každý nech si vyskúša ktorá forma mu najviac vyhovuje 🙂

Autor: Mgr. Matúš Kobulnický (zakladateľ bestbody.sk)

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.