Pre ženy, Zdravie a zdravá výživa

Aké vitamíny v tehotenstve

|||||Viridian-vitaminy-bestbody|https://bestbody.sk/wp-content/uploads/2018/06/Vitamíny-v-tehotenstve-3.jpg

Prenatálne zdravie je poslednú dobu horúcou témou a existuje mnoho správ, ktoré ponúkajú zdanlivo protichodné informácie a rady.

Jednak sa vyskytla publikácia, ktorá hovorí, že doplnenie prenatálnych multivitamínov a doplnkov počas tehotenstva malo za následok zníženie rizika potratov až o 55 %. Ďalší prieskum dospel k záveru, že multivitamín obsahujúci železo a kyselinu listovú znižuje riziko predčasného pôrodu. Naopak existuje usmernenie o užívaniu doplnkov počas tehotenstva, kde sa uvádza, že doplnky sú pre väčšinu matiek zbytočným nákladom. Neskôr sa zasa uviedlo, že vitamín D a kyselina listová sú nevyhnutnými doplnkami pre matku. Celá rada týchto informácií môže byť trochu mätúca a tak sa radšej pozrieme na fakty. Zásadne je najdôležitejšia pestrá strava čo najčerstvejších potravín. Celý počet výskumov sa zaoberal hodnotou živín a ich fyziologické účinky na novorodenecký vývoj a zníženie rizika negatívnych zdravotných následkov, ktoré zahŕňajú:

Vitamíny v tehotenstvePOSTNATÁLNA DEPRESIA

DHA (kyselina dokosahexaenová) sa považuje za hlavný stavebný kameň pre vývoj mozgu plodu a dieťaťa. Príjem DHA matky prispieva k normálnemu vývoju mozgu plodu a dojčených detí. Okrem toho, pri optimálnej hladine DHA dochádza k zníženiu rizika vzniku postnatálnej depresie. Napriek tomu, hladiny, ktoré sa vyskytujú v bežných multivitamínoch pre gravidné ženy, neobsahujú dostatočné množstvo DHA, a preto sa odporúča ďalšie doplnenie DHA, ak nie je dostatočný príjem z denné stravy.

Doplnky výživy s obsahom DHA

Účinnú zložku DHA v požadovanom množstve získate v doplnkoch výživy len vysokej kvality. Keďže sa DHA nachádza v omega 3 je dôležité dbať na vysokú kvalitu spracovania produktu z dôvodu, aby omega 3 neobsahovali iné toxické látky, ako to je pri lacnejších neupravených formách rybieho oleja. Odporúčame produkty najvyššej kvality s vysokým obsahom DHA od firmy Reflex Nutrition – Omega 3 (220 mg DHA) alebo unikátny prvý BIO certifikovaný rybí tuk na svete pôvodom zo škandinávskeho dúhového pstruha od firmy Viridian s obsahom až 370 mg DHA.

PREEKLAMPSIA

Preeklampsia je tehotenská porucha neznámeho pôvodu, charakterizovaná vazospazmom, zvýšeným krvných tlakom a zvýšenou neuromuskulárnou podráždenosťou. To sú tiež príznaky spoločné pre syndróm nedostatku horčíka. Výskum ukázal, že hladiny vápnika, zinku a horčíka v sére u preeklamtických gravidných žien sú nižšie ako u nekomplikovaných tehotenstiev a práve doplnenie týchto zložiek do stravy môže byť cennou prevenciou preeklampsie. Opäť platí, že hladiny potrebné na splnenie terapeutické dávky sa zvyčajne nevyskytujú v tehotenskom multivitamíne, preto je potrebný ďalší doplnok, ak dotyčná neprijíma dostatok uvedených látok zo stravy.

Doplnky výživy s obsahom zinku, horčíka a vápnika

Je dôležité spomenúť práve chelátovanú formu zinku a horčíku. Lacnejšie a menej kvalitné formy, ktoré obsahujú zinok vo forme sulfátu alebo oxidu sú minimálne využiteľné pre organizmus. Navyše zinok sulfát môže dráždiť žalúdok.

Medzi kvalitnejšie formy zinku a magnézia patria:

 • pikolinát
 • glukonát
 • citrát
 • acetát
 • glycerát
 • monometionín

Uprednostňujte taký zdroj zinku ktorý je viazaný v chelátoch na aminokyseliny alebo iné prvky. Osobitnou formou najkvalitnejšieho produktu ZMA – Zinc Matrix je patentovaná forma zinku a magnézia Albion®. Viazaná na bisglycinát čo je najviac biologický využiteľná forma pre organizmus. Túto formu obsahuje jedinečný produkt od firmy Reflex Nutrition – Zinc Matrix. Minerálne látky od Albion® sú najviac biologické dostupné na svete.

reflex-zinc-matrix-bestbody-ZMA

GESTAČNÝ DIABETES A ANÉMIA

Štúdie ukázali, že vitamín C má schopnosť ovplyvňovať glukózovú toleranciu počas tehotenstva, takže ženy, ktoré konzumovali menej ako 70 mg vitamínu C denne, mali o 80 % vyššie riziko vzniku gestačného diabetu v porovnaní so ženami, ktoré konzumovali vyššie množstvá vitamínu C. Tento viaczložkový vitamín tiež prispieva k absorpcii železa, čím prispieva k prevencii anémie.

Doplnky výživy s obsahom vitamínu C

Odporúčame vysoko účinnú a vstrebateľnú formu vitamínu C. Ester-C je pH neutrálny formou vitamínu C, v ktorej je vitamín C pufrovany, aby bol šetrnejší k žalúdku. Predovšetkým pri vyššom dávkovaní. Ester-C sa vstrebáva rýchlejšie a účinkuje dlhšie ako bežný vitamín C.

Čistota produktu Ester C od značky Viridian

 • Svojou čistotou a zložením spĺňa tento produkt parametre kategórie Kosher
 • Všetky zložky sú 100 % aktívne
 • Použitá je výhradne forma kvalitných kapsúl rastlinného pôvodu, s obsahom “voľného” prášku (značka Viridian Nutrition nevyužíva formu lacnejších tabliet z dôvodu vysokého obsahu balastných “spojív a lepidiel”, ktoré môžu tvoriť až 50 % tablety)
 • Výrobok neobsahuje geneticky modifikované, alebo ožarované zložky
 • Neobsahuje zložky živočíšneho pôvodu: vhodné pre vegánov
 • Neobsahuje konzervačné prostriedky, umelé farbivá, pšeničný lepok, pšenicu, laktózu, pridané cukry, kvasnice, stearát horečnatý, kyselinu stearovú

Viridian-vitaminy-bestbody

PREVENCIA OCHORENIA

Vitamíny B sú uznávané pre ich zapojenie do výroby energie, syntézy DNA a produkcie hormónov a práve táto široká skupina vitamínov je potrebná počas tehotenstva. Okrem toho existujú dôkazy, že nedostatok vitamínu B6 súvisí so vznikom chorôb.

Doplnky výživy s obsahom vitamínov B

Folic Acid (B6) with DHA (Kyselina listová s DHA) od firmy Viridian je vhodný najmä pre tehotné ženy. Podporuje plod pri tehotenstve, potláča únavu a depresie, detoxikuje. Folic  acid alebo kyselina listová patria medzi vitamíny skupiny B. Väčšinou sa vyskytuje v zelenine, ale v mnohých prípadoch ho stráca pri tepelnej úprave, preto je odporúčaná v podobe doplnkov stravy, ktoré majú oproti potravinám oveľa vyššiu biologickú využiteľnosť. Kyselina listová je v ľudskom organizme spojená s mnohými zásadnými procesmi – jej účinky a vplyv boli mnohokrát opísané a sú veľmi dobre známe.

Za skratkou DHA sa skrývá kyselina dokosahexaenová, ktorá patrí medzi omega-3 mastné kyseliny. Obvykle sa vyskytuje na príklade v rybom tuku, DHA od Viridianu je však rastlinným zdrojom a preto je vhodná aj pre vegánov.

Záver

Konzumáciou širokej škály zdravých, čerstvých potravín počas tehotenstva sa dá zabezpečiť príjem rôznych živín, ktoré pomôžu zabezpečiť celkové zdravie matky aj jej dieťaťa. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča užívať doplnky kyseliny listovej pred a počas tehotenstva. Kyselina listová pomáha predchádzať defektom nervovej trubice (spina bifida) a vitamín D reguluje množstvo vápnika a fosfátu v tele, ktoré sú potrebné na udržanie zdravých kostí a zubov.

Referencie:

[1] Buck Louis GM, Sapra KJ, Schisterman EF, Lynch CD, Maisog JM, Grantz KL, Sundaram R. Lifestyle and pregnancy loss in a contemporary cohort of women recruited before conception: The LIFE Study. Fertil Steril. 2016.

[2] Balogun OO, da Silva Lopes K, Ota E, Takemoto Y, Rumbold A, Takegata M, Mori R. Vitamin supplementation for preventing miscarriage. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 5.

[3] Jain, S., Sharma, P., Kulshreshtha, S., Mohan, G. and Singh, S., 2010. The role of calcium, magnesium, and zinc in pre-eclampsia. Biological trace element research, 133(2), pp.162-170.

[4] Zhang C, Williams MA, Frederick IO, King IB, Sorensen TK, Kestin MM, Dashow EE, Luthy DA. Vitamin C and the risk of gestational diabetes mellitus: a case-control study. J Reprod Med. 2004 Apr;49(4):257-66

[5] SAHAKIAN, V., ROUSE, D., SIPES, S., ROSE, N. and NIEBYL, J., 1991. Vitamin B6 is effective therapy for nausea and vomiting of pregnancy: a randomized, double-blind placebo-controlled study. Obstetrics & Gynecology, 78(1), pp.33-36.