Zdravie a zdravá výživa

7 potravín, ktoré pomáhajú prečistiť pečeň

liver-zdrava-pecen-bestbody|

Naša pečeň pracuje každý deň veľmi ťažko v snahe ochrániť náš organizmus pred nepriaznivým vplyvom toxínov a často sa stane, že sa jednoducho prepracuje, čo výrazne ohrozí naše zdravie. Preto vám prinášame 7 bežných potravín, ktoré môžete zahrnúť do vášho každodenného jedálnička a pomôcť tak prirodzene prečisťovať vašu pečeň.

Hlavný spôsob, akým telo vylučuje toxíny z tela je prostredníctvom pečene, ktorá detoxikuje a čistí naše telo, filtruje krv od jedov, ktoré do tela vstupujú cez zažívací trakt, kožu a dýchací systém. Avšak keď sa pečeň prepracuje v dôsledku stresu a nadmerného vystavenia toxínom, celý náš systém môže byť vyvedený z rovnováhy a naše zdravie ohrozené.

Vzhľadom na to, že pečeň je taktiež zodpovedná za produkciu žlče, čo je ďalšia forma detoxikácie, ktorá je metabolicky nevyhnutná pre rozdeľovanie a vstrebávanie tukov a proteínov z jedla, je tiež mimoriadne dôležité, aby sa funkcia pečene riadne udržiavala. Bez správne fungujúcej pečene nebude vaše telo schopné prečisťovať sa samé a nebude schopné vstrebávať živiny, čo vedie ku katastrofe.

Tisíce enzýmových systémov, ktoré sú zodpovedné za prakticky každú telesnú aktivitu, sú stavané v pečeni. Riadne fungovanie očí, srdca, mozgu, kĺbov či obličiek je závislé od dobrého fungovania pečene.

Tu je sedem dôležitých potravín, ktoré možno budete chcieť začleniť do vášho jedálnička v záujme zachovania zdravia vašej pečene.

Cesnak

Cesnak obsahuje početné síru obsahujúce zlúčeniny, ktoré aktivujú pečeňové enzýmy, zodpovedné za odplavovanie toxínov z tela. Cesnak tiež obsahuje alicín a selén, dve silné živiny, ktoré preukázateľne pomáhajú chrániť pečeň pred toxickým poškodením a pomáhajú procesu detoxikácie. Užívanie cesnaku je spojené s nepríjemným zápachom z úst. Z toho dôvodu odporúčam čistý extrakt cesnaku od firmy VitaHarmony, ktorý je bez zápachu a má rovnaký detoxikačný účinok ako surový cesnak.

Grapefruit

Grapefruit je bohatý na vitamín C vo svojej prirodzenej podobe a antioxidanty, dve silné čistiace prostriedky pečene. Rovnako ako cesnak, aj grapefruit obsahuje látky zvyšujúce produkciu pečeňových detoxikačných enzýmov. Obsahuje tiež zlúčeninu flavonoidov známu pod názvom naringenín, ktorá spôsobuje, že pečeň spaľuje tuk skôr než sa stihne uložiť.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje katechíny, ktoré sú  typom rastlinného antioxidantu, ktorému bolo v štúdiách preukázané, že  odstraňuje a zabraňuje hromadeniu tuku v pečenipodporuje správnu funkciu pečene. Tento výkonný bylinný nápoj tiež chráni pečeň pred toxínmi, ktoré by sa inak hromadili a spôsobili by vážne škody. Dá sa povedať, že zelený čaj je zázrakom prírody. Pre silnejší efekt Vám odporúčame extrakt zeleného čaju od poprednej firmy ako Viridian alebo Reflex Nutrition, ktoré to vyrábajú podobnou procedúrou pričom sú tam zachované vysoké hodnoty všetkých pozitívnych látok ako napríklad antioxidanty, bioaktívne polyfenoly a podobne.

Green Tea Extract od firmy Reflex Nutrition a 100 % Organický Green Tea  od firmy Viridian sa vyznačujú najvyššou bioaktívnou formou zeleného čaju, čistotou surovín a rôznymi certifikátmi, ktoré garantujú kvalitu a spoľahlivosť týchto produktov.

Viac o zelenom čaji sa dočítate aj v článku “Zelený čaj a jeho účinky”.

Zelená zelenina

Listová zelenina ako je horká tekvica, rukola, púpava zelená, špenát, zelená horčica a čakanka, tiež obsahuje početné čistiace látky, ktoré neutralizujú ťažké kovy, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti pečeni. Listová zelenina tiež eliminuje pesticídy a herbicídy v tele a podnecuje tvorbu a prietok žlče. Ak konzumujete nedostatok zelenej zeleniny, pomôže Vám kombinácia 100 % zelených organických zdrojov v produkte 100 % Organic soul food greens v tabletovej alebo práškovej forme.

Avokádo

Avokádo je bohaté na antioxidant glutatión, ktorý zbavuje telo voľných radikálov. Aktívne podporuje zdravie pečene tým, že ju chráni proti toxickému preťaženiu a posilňuje jej čistiacu silu. Niektoré výskumy ukázali, že konzumáciou jedného alebo dvoch avokád týždenne po dobu 30 dní možno opraviť poškodenú pečeň.

Vlašské orechy

Vlašské orechy obsahujú vysoké hladiny L-arginínu, aminokyseliny, glutatiónu a omega-3 mastných kyselín. Tiež pomáhajú detoxikovať pečeň od ochorení spôsobených čpavkom. Vlašské orechy tiež napomáhajú okysličovať krv a extrakty z ich škrupín sú často používané v pečeni ako čistiace formule.

Kurkuma

Kurkuma je jednou z najsilnejších potravín udržujúcich zdravie pečene. Bolo preukázané, že aktívne chráni pečeň pred toxickým poškodením a regeneruje poškodené bunky pečene. Kurkuma tiež podporuje prirodzenú produkciu žlče, zmenšuje zväčšený pečeňový kanál a zlepšuje celkovú funkciu žlčníka, ďalšieho organizmus prečisťujúceho orgánu. Existuje exkluzívny doplnok oobsahujúci kurkumu v bio kvalite – Organic Turmeric od Viridian. Kurkuma je široko používaná ako obyčajné korenie, má však niekoľko sto preukázaných účinkov.

Zdroj: naturalnews.com