Tipy a odporúčania

5 obranných taktík ako bezpečne uchovávať a konzumovať šaláty a zeleninu

5 obranných taktík ako bezpečne uchovávať a konzumovať šaláty a zeleninu

Ak ste čítali novinky ohľadom zdravej stravy isto vám neušli správy o podozrivých baktériách, ktoré sa našli v bežne predávanej zelenine a šalátoch. Keď budete postupovať podľa jednoduchých krokov uvedených v tomto článku, udržíte tak zeleninu bezpečnú na konzumáciu.
Objavili sa rôzne desivé nadpisy: V Kalifornii umrela osoba a vinníkom bola baktéria E. coli na rímskom šaláte. Už sa to stalo aj skorej. Spotrebitelia v Spojených štátoch a iných krajinách pravidelne čelia strachu z potravy. V roku 2006 zomreli traja ľudia keď skonzumovali E. coli na špagetách s čerstvým špenátom. V roku 2011 viac ako tucet ľudí zomrelo z jedenia žltého melónu, ktorý bol vypestovaný na farme v Colorade a napadnutý smrteľnou baktériou. V roku 2017 sa objavila epidémia norovíru, ktorá sa postarala o zatvorenia reťazce s rýchlim občerstvením spoločnosti Chipotle.

Podľa niektorých zdrojov je takmer 10 miliónov prípadov ročne, kedy sa vyskytnú choroby prenášané potravou hlásených v Spojených štátoch. Z toho je 51 percent je z kontaminovaných rastlín a 23 percent je len zo šalátov. Keď to porovnáme napríklad s mäsom, či to bolo hovädzie, zverina, bravčové mäso alebo hydina, výskyt chorôb sa preukázal u 22 percent a mliečne výrobky boli zodpovedné za 17 percent vyskytnutých chorôb.

Baktérie: Dobré a zlé

Baktérie sú rovnako súčasťou života na našej planéte ako kyslík. Existujú dobré baktérie, ako sú baktérie, ktoré strávia potravu v našom čreve, a sú tam aj zlé baktérie vyššie uvedeného druhu. Cieľom nemusí byť odstránenie baktérií, niektoré zlé baktérie sú potrebné v našom tele a preto by sme mali tie „zle“ mať pod kontrolou a tie dobre by sme mali podporovať.

Nedávna štúdia vo Švédsku zistila, že umývanie čerstvých zelenín nemôže eliminovať všetky baktérie, no môže ich významne znížiť. Konečným riešením je, že výrobcovia a distribútorii „zelených plodín“ používajú priemyselné metódy, ktoré nie sú k dispozícii pre domáce kuchyne. Potravinárske spoločnosti sa pokúšajú ožarovať produkciu, bombardovať ju ultrazvukovými vlnami a premyť ju chlórom a inými chemikáliami. Tieto metódy môžu znížiť počet baktérií, ale nie sú veľmi účinné. Spotrebitelia takéto metódy neprijali. A v mnohých prípadoch, sa zvyčajne akumulujú baktérie v čase, keď sa dostanú do potravinového reťazca.

5 krokov k bezpečnej zelenine

Vykonané štúdie ponúkli niekoľko spôsobov, ako zabezpečiť, aby vaša zelenina bola o niečo bezpečnejšia, ak nie úplne bezpečná.

1. Zapnite vodu z vodovodu na plný plyn

 Hoci to nie je platné  pre E. coli, ale veľa iných baktérií je pripojených k povrchu listu. Použitím vysokotlakového prania môžete vylúčiť značné množstvo baktérií.

2. Čím viac budete umývať zeleninu, tým čistejšia bude

 Síce to nie je skvelá technika, pokiaľ ide o spotrebu vody, ale vaše zelenina bude o to čistejšia, koľkokrát ju umyjete. Napríklad výskumníci umývali zeleninu päťkrát za sebou. Opäť táto technika nebude fungovať pre E. coli.

3. Umyte zeleninu tesne predtým, ako ju budete jesť

 Umývanie zeleniny pod vysokým tlakom poškodzuje štruktúru listov, čo umožňuje baktériám dostať sa pod povrch. Je veľmi ťažké odstrániť baktérie z vnútra listu hlávkového šalátu. Ak chcete umyť celý šalát naraz, potom bude treba každý lístoček odlúpnuť, umyť ho a uložiť do chladničky k neskoršiemu použitiu.

4. Nekupujte prednakrájanú zeleninu.

Krájaním sa baktérie môžu dostať hlboko do listu a bez ohľadu na to, koľko vody použijete, tieto baktérie odtiaľ nedostanete. Navyše tieto nakrájané hrany potom otvárajú prístup novým baktériám.

5. Nečistite zeleninu vo vodnom kúpeli.

Keď napustíte umývadlo s nádejou, že v ňom okúpete váš šalát, aby ste odstránili z neho všetky nečistoty, alebo snáď dúfate, že ho tým zbavíte baktérií, tak to naozaj nie. To nefunguje.

Predtým, než zelenina príde do vášho drezu, je tu niekoľko ďalších krokov, ktoré môžete použiť na obmedzenie baktérií:

Kúpte najčerstvejšie dostupné produkty, nechajte ich oddelené od mäsa a nechajte ich v chladničke.

Referencie:

Painter, J. A., Hoekstra, R. M., Ayers, T., Tauxe, R. V., Braden, C. R., Angulo, F. J., & Griffin, P. M. (2013). Attribution of foodborne illnesses, hospitalizations, and deaths to food commodities by using outbreak data, United States, 1998–2008. Emerging Infectious Diseases, 19(3), 407.

Uhlig, E., Olsson, C., He, J., Stark, T., Sadowska, Z., Molin, G., … & Håkansson, Å. (2017). Effects of household washing on bacterial load and removal of Escherichia coli from lettuce and “ready‐to‐eat” salads. Food Science & Nutrition, 5(6), 1215-1220.

O Mgr. Matúš Kobulnický, PhD.

Pracujem ako výživový poradca, osobný a kondičný tréner viac ako 15 rokov. Som hrdý na množstvo spokojných zákazníkov, ktorým som pomohol dosiahnuť svoje ciele. Svojím PhD. štúdiom v odbore športovej kinantropológie som autorom publikácií rôznych článkov a získavam najnovšie informácie v tejto oblasti. Založil som značku bestbody.sk do ktorej s vášňou vkladám všetky svoje dosiahnuté skúsenosti a vedomosti.