Zdravie a zdravá výživa

10 potravín pre lepší sex

10 potravín pre lepší sex|10-potravin-pre-lepsi-sex-bestbody|

Sexuológovia, kardiológovia aj psychológovia sa zhodujú na tom, že to čo jeme má veľký vplyv na náš sexuálny život. Sex je zdravý najmä pre to, že uvoľňuje napätie v organizme, ale slúži aj ako dobré kardio cvičenie. Britskí výskumníci tvrdia, že muži, ktorí majú viac ako 20 “zárezov” mesačne sa vystavujú zvýšenému riziku rakoviny prostaty. Nedostatok sexuálnej aktivity zase zvyšuje riziko erektilnej dysfunkcie. Dôležité je teda odhadnúť  správny pomer niekde medzi :). Ponúkame desiatich potravín, ktoré pozitívne vplývajú na lepší sex.

Tu je zoznam desiatich potravín, ktoré majú pozitívny vplyv na náš sexuálny život:

1. ŠPENÁT

Špenát je zdrojom magnézia. Magnézium pomáha rozširovať cievy a tým zlepšuje krvný obeh v oblasti genitálií a vytvára väčšie vzrušenie.

2. NESLADENÝ ČAJ

V čaji sa nachádza antioxidant Katechín, ktorý má pozitívny účinok na sexuálnu silu, zlepšuje pamäť a koncentráciu. Čaj bez pridania cukru prispieva k odbúravaniu tukov.

3. ZELENÝ MELÓN

Melón obsahuje látku L-citrulín, ktorý sa premieňa na aminokyselinu arginín. Arginín zvyšuje oxid dusnatý, ktorý uvoľňuje a rozširuje cievy, čo je rovnaký účinok ako má Viagra pri liečbe  erektilnej dysfunkcie.

4. VAJÍČKA

Vajíčka sú výborným zdrojom vitamínov B5 a B6, ktoré pomáhajú udržať hormóny v rovnováhe, znižujú stres a sú dôležité pre udržanie zdravého libida.

5. ČERVENÉ VÍNO

Antioxidanty a alkohol vo víne vyvolajú tvorbu oxidu dusnatého v krvi, čo prispieva k relaxácii cievnych stien a zvyšuje prietok krvi smerom do pohlavných orgánov. Pre tento pozitívny efekt nám stačí jeden maximálne dva poháre. Pri väčšom množstve vína dochádza k utlmeniu sexuálnej výkonnosti.

6. ORECHY

Tekvicové a slnečnicové semená, mandle, arašidy, vlašské orechy obsahujú potrebné mononenasýtené tuky z ktorých naše telo vytvára zdravý cholesterol. Tento dobrý cholesterol potrebujú naše sexuálne hormóny aby fungovali správne.

7. PROTEÍN

Proteíny alebo esenciálne aminokyseliny sú stavebnou látkou ľudského organizmu. Sú nevyhnutné pre rast a zachovanie štruktúry buniek všetkých orgánov vrátane tých pohlavných. Navyše proteíny zvyšujú metabolizmus počas trávenia viac než akýkoľvek iný druh potravín, metabolizmus zvyšujú aj tým, že pomáhajú budovať svalovú hmotu a zastavujú prirodzený úbytok svalovej hmoty ako dôsledok starnutia. Sval je metabolicky aktívnejší ako tuk, takže čím viac svalov máme, tým viac kalórií spaľujeme. Vypracované brucho, stehná alebo zadok pôsobí určite sexi keď zhodíme oblečenie :).

8. RYBY

Losos, makrela, treska či tuniak by nemali chýbať vo vašom jedálničku. Obsahujú omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA ktoré zvyšujú hladinu dopamínu v mozgu ktorý je spúšťčom vzrušenia.

Ryby obsahujú aminokyselinu L-arginín, ktorá stimuluje uvoľňovanie rastového hormónu u ďalších látok a v tele sa premieňa na oxid dusnatý. Stojí za to zopakovať, že oxid dusnatý je rozhodujúci pre dosiahnutie erekcie, a takisto zlepšuje sexuálne funkcie žien tým, že spôsobí rozšírenie ciev vďaka lepšiemu prietoku krvi.

Kto nemá rád ryby alebo nemá možnosť zaradiť aspoň 1-2x týždenne do svojho jedálnička ryby, mal by siahnuť po doplnkoch výživy obsahujúcich omega-3 mastné kyseliny ako je napríklad:

9. ÚSTRICE

Sú známym afrodiziakom. Ústrice obsahujú viac zinku ako väčšina iných potravín. Zinok  zvýšuje libido tým, že pomáha pri produkcii testosterónu – a vyššie hladiny testosterónu sú spojené so zvýšením túžby čo spôsobuje lepší sex. Zinok má tiež zásadný význam pre zdravú produkciu spermií a krvný obeh. Casanova údajne jedol až 50 surových ústric denne. Tri ústrice denne nám zabezpećia dostatočnú dennú dávku zinku. Dobrým zdrojom zinku sú aj krevety, červené mäso, tekvicové semienka, hydinové a bravčové mäso, vajcia a mliečne výrobky.

10. ČOKOLÁDA

Tmavá čokoláda obsahuje zlúčeninu zvanú fenyletylamín, ktorý uvoľňuje rovnaké endorfíny ako sa uvoľňujú pri sexe a zvyšuje pocity príťažlivosti medzi dvoma ľuďmi.

Ktorá čokoláda je ale “najzdravšia” čokoláda? Určite uprednostnite čokoládu, ktorá obsahuje aspoň 70 % kakaa.

Autor: Mgr. Matúš Kobulnický (zakladateľ bestbody.sk)